Достигаме европейските доходи след 10 години
„Средносрочно България ще се стреми да достигне средно европейските нива на доходи през следващите 5-10 години. В последно време кризата в Европа води до отрезвяване. Само в последното тримесечие гръцката икономика се срива с над 7%, което означава, че след 3-4 средният българин ще е по-богат от средния грък”.
Това обяви финансовият министър Симеон Дянков, който присъства на представянето на последното проучване на Световната банка (СБ) за възможностите на България за златен растеж.
Той посочи, че въпросът за доходите на хората е проблем от гледна точка на очакванията им, които са станали „неимоверно високи” след приемането на страната в ЕС през 2007 г.
„В България тези неимоверни очаквания за по-добър живот водят до по-голям популизъм в политиката, отколкото в други европейски държави”, отбеляза Дянков. По думите му българите трябва да се мерят с най-добрите, но да имат по-голяма производителност.
В същото време от СБ обаче подчертаха, че дългосрочно България има най-бързо свиващото се население в работна възраст. Според прогнозите на експертите на банката, то ще се свие с 45% до 2050 г., а броят на възрастните хора, които ще бъдат издържани от все по-малко работещи, драстично ще се увеличи.
В коментар по темата още в сряда вечерта финансовият министър предположи, че демографският проблем ще залегне в критиките на СБ към страната, припомня bTV.
В четвъртък той обобщи, че в цяла Европа ражданията са по-малко от хората, които си отиват. „За мен борбата с лошата ни демография е борба за работни места”, каза още Дянков.
За справяне с демографския проблем, по думите му, е необходимо да запазим и по-възрастните хора, които искат да работят. Той посочи, че ранното пенсиониране е желано само от служителите на армията и на МВР, защото след пенсиониране те могат да продължат на работят и да получават допълнителни доходи, но за другите българи не е така.