15-годишен смая с таланта си Масачузетски технологичен институт
Петнадесетгодишно момче от Сиера Леоне, специалист по занаята "направи си сам" с части, открити в кофите за боклук и на сметищата, стана най-малкият гост на Масачузетския технологичен институт, пред когото реномираното американско учебно заведение разкри тайните си. Това съобщи френският в. Figaro, цитиран от БТА.
Когато бил на 13 години, Келвин Доу бил обикновено момче, живеещо в село в Сиера Леоне, което обичало да майстори уреди от стари части. За тях то се нуждаело от акумулатор, който изработило от намерени по сметищата и в кофите за боклук отпадъци, като сода, киселина и метал.
Накрая момчето закрепило акумулатора си със скоч и така задействало произведените от него електроуреди. За Келвин това бил само първият етап. После той с помощта на материали, намерени отново в кофите за боклук, произвел електрически генератор. С него той осигурил ток на дома си, тъй като в селата на Сиера Леоне електричеството не е достъпно за всички.
С помощта на генератора Келвин зареждал и мобилните телефони на съседите си. Накрая устройството послужило за енергия, която захранвала също сглобена от Келвин радиостанция, която излъчва на ултракъси вълни.
Така заедно със свои приятели младият сиералеонец създал истинско радио, което предавало интервюта и коментари по време на местни футболни мачове. За нуждите на радиото си Келвин използвал поправен дискмен, антена, сглобена от стари част и стар пулт за миксиране на музикални парчета.
През март тази година момчето участвало и в конкурс на Масачузетския технологичен институт (MIT) за намиране на иновативни решения на всекидневните проблеми. Тогава той бил забелязан от своя сънародник Дейвид Сенгех, който учел в института. Именно Дейвид информирал ръководството на института за таланта на Келвин, който бил поканен на двуседмично гостуване в САЩ.
През двете седмици сиералеонският тийнейджър посещавал някои лекции, разглеждал лабораториите на института и усъвършенствал знанията си. Гостуването включвало и посещение на Ню Йорк, плюс среща с ръководството на престижния Харвардски университет.
Келвин бил силно впечатлен от гостуването, което щяло да му помогне да работи за подобряване на живота на близките си. Той обаче не харесал студенината на американците, както и ежедневната им храна.