Колко милиардери имаше в света преди 12 години
Знаем, че независимо от кризите броят на милиардерите в света непрекъснато расте. Но както пишеше преди време Forbes „милиардерът е не само човек, който има един милиард долара, но и човек, който знае как да го запази”. Нека видим как изгледаше класацията на най-богатите през 2000 г. и кои успяха не само да натрупат богатство, но и да го запазят и увеличат?
Преди 12 години, съвсем в началото на новия век, милиардерите в света бяха 322. Оттогава те непрекъснато се увеличаваха и сега са 1226.
Карлос Слим, който през 2012 г. е най-богатият човек в света, преди 12 години дори не влиза в списъка. Името му ще се появи за първи път в рейтинг на Forbes две години по-късно.
През 2000 г. Бил Гейтс бе в пика на славата си и неизменно заемаше първото място сред най-богатите. Неговото състояние тогава се оценяваше на 60 млрд. долара. Днес то е 61 млрд. долара по данни на Forbes и му отрежда второ място.
Вторият най-богат в света на началото на 21 в. бе съоснователят на Oracle Лари Елисън. През 2000 г. със своите 41 млрд. долара той дори за кратко става най-богатият човек в света. През 2012 г. Лари Елисън вече беше шести и притежава 36 млрд. долара.
Точно през 2000 г. Пол Алън напускаше борда на директорите на Microsoft. По това време той е третият най-богат човек в света с 21 млрд. долара. Оттогава Алън се раздели с близо 7 млрд. долара и падна до 48-о място.
Един от най-известните инвеститори Уорън Бъфет, който през 2012 бе третият най-богат в света, се е изкачил с една позиция спрямо 2000 г. От началото на века той е увеличил богатството си с близо 20 млрд. долара и ако през 2000 г. притежава 25 млрд. долара, днес те вече са 44 млрд.
Карл Албрехт е последното име в списъка на тези, които успяха да се задържат в челната десетка повече от десетилетие. Собственикът на Aldi, който е и най-възрастният милиардер в класацията на Forbes, през 2012 г. бе на десето място 25.4 млрд. долара. През 2000 г. той бе петият най-богат човек в света и притежаваше 20 млрд.
В началото на века сред десетте най-богати бе още саудитският принц Уалид бин Талал, който оттогава се раздели с 2 млрд. долара и остана извън челната десетка.
Никой обаче не може да се сравни по загуби с Масаеси Сан, главен изпълнителен директор на на SoftBank. През 2000 г. той е осмо място сред най-богатите в света, но щастието му трае кратко. В дотком катастрофата през същата той губи 70 млрд. долара- най-голямата загуба в историята. Успява да се съвземе и днес Масаеси Сан е вторият най-богат японец.