Най-красивите и величествени куполи в Европа
Изглеждат като калейдоскоп от форми и цветове, но са всъщност най-прекрасните в Европа куполи на грандиозни сгради за прослава на Бога. Австралийският фотограф Дейвид Стивънсън прекарал доста часове на пода на религиозните сгради из цяла Европа, за да заснеме красотата над 120 купола, които сега е подредил във фотокнига.
От Пантеона в Рим до "Света София" в Истанбул, посетителите могат да се насладят на зашеметяващи конструкции, детайлни плетеници, блестящи мозайки и цветни картини. Bild.de представяме ви 12-те най-величествени шедьоври от новата книга:
Многобройни картини и орнаменти и просторна височина очакват посетителите на Катедралата в Залцбург, Австрия (1614-28). Под 71-метровия купол може да усетите цялото величие на свещената сграда.
Куполът на храма в Лондон е красив в минималистичен стил. Построен е през 1185 година между Fleet Street и река Темза и през вековете постоянно бива възстановяван и разширяван.
Великият скулптор, художник и архитект Микеланджело Буанароти (1475 - 1564), обновява катедралата в Падуа (1552 г., Италия) като съчетава величие с класически изчистен стил.
Куполът на катедралата в Падуа, Италия (1090–1130), е трансформиран с фрески между 1523 г. и 1530 г. от големия италиански майстор Антонио Кореджио. Картината изобразява безкрайно светлинно пространство.
Осмоъгълният купол на катедралата Ely(1328-42) в Кембриджшър, Англия, е в романски и готически стил. Звездата с осем лъча е осветена от 32 прозореца.
Свещени стенописи и фокусирана светлина очарова посетителите на Свето-Троицката Сергиева лавра в Сергиев Посад (1559-85), на 60 километра североизточно от Москва, Русия.
Построен в разгара на Инквизицията, куполът на Monasterio de San Lorenzo de El Escorial (1563–84) в Испания е хладен и сдържан - изразяващ автократичните владетели.
Пантеонът в Рим е оцелял почти две хилядолетия (117–38). Той е толкова колосален и неразрушим, колкото е и бившата Римска империя. Това се дължи на гениалните римски строителни техники и на дебелите стени.
Сакре Кьор, снежнобялата църква на хълма Монмартър в Париж, е проектирана от Пол Абади през 19-ти век. Високият 55 метра главен купол доминира в сградата, в която има и други, по-малки куполи.
Ислямско влияние в Испания: Sala de los Abencerrajes (около 1333–91) в Алхамбра в Грaнада изглежда като блестящ извор на светлина, въпреки че в действителност само отразява светлината.
Очевидно е мавританското влияние в купола на Сан Херонимо в Гранада (1523–43), Испания. Архитектурата е неповторима, а изработката е изключително точна и с освежителна наивност.
Бароковият Stift Haug във Вюрцбург, Германия, се счита за един от шедьоврите на архитекта Антонио Петрини. 65-метровият купол и фасадата с кулите-близнаци доминират в пейзажа на града.