По-евтини храни за Коледа обеща земеделският министър
Влагането на хормони на растежа е напълно забранено в целия ЕС, така че не отговарят на истината твърденията, че пазарът е залят от натъпкани с хормони пилешко, телешко и свинско месо. Това заяви по bTV министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
По думите му в някои държави това е разрешено - в някои щати от САЩ, Аржентина и Бразилия, особено по отношение на телешкото месо. Той успокои обаче, че вносът оттам е забранен.
Земеделският министър прикани българските потребители да бъдат спокойни през идните празници, че основните хранителни продукти, които ще сложат на масата си по празниците, ще бъдат безопасни и по-евтини в сравнение с миналия месец.
Според Найденов, цените на свинското и пилешкото месо ще паднат с около 10%, тъй като МЗХ ще изплати днес 20 млн. лв. на свиневъдите и птицевъдите.
Министърът заяви още, че ще направи всичко възможно соевите кренвирши вече да се наричат „соеви пръчици”, тъй като те са имитиращ продукт.
„На пазара в действително се продават кренвирши с изключително завишени нива на соя. Но соевите колбаси не са колбаси. Соята замества месото и затова създадохме „Стара планина". Месопроизводителите са задължени да изписват съдържанието върху етикетите, но нека потребителите да знаят, че истинските колбаси са два-три пъти по-скъпи от тези създадените от соя”, категоричен бе Мирослав Найденов.
Той допълни, че в млякото също има примеси. “В него се добавя палмова мазнина. Имаше доста голям отпор от производители, които искаха да ни продават имитиращи продукти. От 1 януари те са задължени да изписват съдържанието върху етикета на продукта”, поясни Найденов.
От 1 януари на опаковките на млечните продукти, които съдържат растителни мазнини ще пише, че са продукти, имитиращи млечните. Те няма да могат да бъдат наричани например кашкавал и сирене и трябва да бъдат отделени на различен щанд от млечните продукти.