Как се променяха цените на имотите през последните пет години
Като цяло последните пет години можем да определим като период на понижаване на цените на имотите, като в първите от тях спадът бе значително по-силен. През изминалата година понижението се забави до минимални темпове, което се приема като добър знак от участниците на пазара.
В някои от големите градове на страната цените на имотите паднаха с повече проценти от други. Ето и какво се случи през последните пет години и кои са градовете с най-малък и с най-голям спад:
* данни АДРЕС
Пловдив винаги е бил с най-ниски цени на имотите сред четирите водещи града на страната.
Този факт предопредели цените на имотите в града да регистрират най-малък спад не само сред големите, но сред всички градове. Понижението при имотите в Пловдив е в размер на 11.9% за периода 2008-2012 година, според статистиката на имотната агенция АДРЕС.
За сравнение само още два града се отличават със спад в цените под 20% за посочения период – това са Ямбол с 25.9% и Бургас с 18.9%.
С най-голямо понижение сред по-големите градове са се отличили цените на имотите в Кърджали, които са се понижили с 46% през 2012 година в сравнение с 2008-а.
Спад от над 30% са отбелязали още цените на имотите в Благоевград и Велико Търново – съответно с 33.8% и 34.4%.
Интересен е фактът, че средните цени на имотите във Варна, при ниво от 664 евро за кв. м. през изминалата година, са били с близо 12 евро за кв. м. по-високи в сравнение с тези в София. Такава тенденция е имало и преди пет години, когато отново цените на имотите във Варна са били с по-високи абсолютни стойности за кв. м.
По отношение на най-ниските цени по абсолютна стойност за 2012 година, те се откриват в града с най-голям спад за последните пет години – Кърджали. Средните цени там, според статистиката на имотната агенция са били при ниво от 294.22 евро.
Друг факт, който прави впечатление, е, че в 10 от 13-те разглеждани града цените на имотите са под 500 евро за кв. м през 2012 година. За сравнение цените на имотите само в три града са били под посочената граница през далечната 2008 година.
Ако се вгледаме в изменението на типа на притежаваните имоти през последните пет години, също ще открием интересни факти. Значително нараства броят на двустайните жилища през последните две години, за да достигне до 43% от общите през 2012 г., на фона на 33.6% през 2008 г.
* данни АДРЕС
В същото време се повишава и процентът на тристайните жилища до 21.9% от 19.9% пет години по-рано.
С близо 8 процентни пункта се повишават притежаваните едностайни имоти до 18.02% от 10.27% пет години по-рано.
Повишението при горните три типа имоти става основно за сметка на притежаваните парцели, които се понижават до 6.1% през изминалата в сравнение с 15.8% през 2008 г.; къщите, които намаляват до 4% от 7.3%; офисите до 0.9% от 4.6% и другите типове имоти до 1.9% от 4.3%.