Десет инвеститорски грешки, които да не допускате през тази година
Инвестирането е процес, в който искате -или не- до голяма степен се включват емоциите, дори и ако трябва да бъдат овладени, за да не водят до сериозни грешки. Ето някои грешки, които определено можем да кажем, че са актуални за тази година и настоящия борсов цикъл.
1. Опитвате се да хванете всички корекции
Вълновата теория произлиза от историческото представяне на фондовите пазари по света. Няма актив, индекс или борса, която да върви само в една посока, и това е в същността на финансовите пазари. Това, което много инвеститори се опитват да правят, често е да хващат всички движения на пазара в двете посоки.
Това е невъзможно и крие сериозни рискове от пропускане на „цялостната картина“, а понякога дори на големи и дългосрочни вълни, които си струва единствено да бъдат хванати.
Този тип търговия, на ловене на минидъна и корекции, би имал някаква логика, приложен чрез стила „дей трейдинг“ на развити и ликвидни пазари. За родната борса обаче можем да кажем, че е неприложим.
Ниската ликвидност, присъща на пазара ни, е основен борсов проблем и прави честото влизане и излизане изключително скъпо начинание, поради големите спредове в офертите. Още по-сложно става за един по-голям по размери портфейл (за какъвто, предвид на размерите на борсата ни, може да се приеме дори такъв от 100 000 лева).
Липсата на деривати и къси продажби пък не дават никаква възможност за хеджиране на инвеститорите, а ловенето на корекции може да става единствено с реално излизане и влизане в позиции.
2. Паникьосвате се, когато пазарът е срещу вас
Пазарът да е срещу вас на фона на реалността на БФБ може да има две изражения – първото е да сте в позиция и пазарът да върви срещу вас, а второто- да сте в кеш и пазарът да се повишава.
И в двата случая паниката е лош емоционален съветник, като в първия рискувате да продадете трудно събраните и купени на ниски стойности позиции при първия „полъх на студен вятър“, докато във втория случай рискувате да влезете в позиции на върха, когато е време да се продава.
Не бива корекциите да ви плашат, когато имате ясна стратегия за пазара. Липсата на маржин търговия, подобна на развитите пазари, освен недостатък е и предимство, като ви предпазва от по-значителни по размер загуби в моменти, когато пазарът се движи срещу вас.
В крайна сметка именно този лостов ефект е в основата на големите капиталови загуби и може да ви извади от пазара, дори и при неособено големи корекции. Тук за добро или за зло той липсва.
3. Промяната на данъчната политика ви кара да взимате инвестиционни решения
Решението за инвестиране или не на фондовия пазар трябва да е мотивирано от много по-сериозни фактори от тези, свързани с данъчни режими. Ако тези инвестиции не отговарят на рисковия ви профил или на стратегическите ви цели, то те не бива да се правят, само защото от началото на годината е влязъл в сила данъкът върху лихвите по депозитите. Трябва в много степен да познавате склонността си към риск и функционирането на фондовите пазари, преди да се насочите към тях.
4. Страхувате се от обезценка на парите си
Според теорията инвестициите на борсата са един от най-добрите защитници от инфлация. Но това е по принцип. За да се стигне до този извод, традиционно са изследвани в исторически план някои от най-развитите и ефективни пазари, какъвто родния определено не е. Също трябва да се има в предвид, че за краткото си в исторически план съществуване, родният пазар няма достатъчно натрупана база, за да се правят някакви генерални изводи има ли значима корелация между инфлацията и борсовото представяне.
Трябва да се има още нещо предвид: дори и да има подобна корелация, тя е за един по-дълъг период, което не гарантира достигането на краткосрочни цели в рамките на година-две.
Още повече, че типът инвеститори, които се опасяват от инфлацията, обикновено са такива, чийто рисков профил не отговаря съвсем на спекулантите, инвестиращи на борсата, които са преобладаващи в момента. Голямата непредвидимост и неефективност на пазара не са най-добрата среда за тях.
Трябва да споменем също така, че макар и с едни от най-високите инфлации в ЕС, последната все още не е чак в такава степен заплаха на този етап, а обвързаността на лева с еврото е фактор, който ще я ограничава и ще я прави до голяма степен „вносна“.
5. Не взимате в предвид всички фактори, въздействащи за борсата
Липсата на взаимовръзка между българската и световните борси се предопределя по-скоро от несъвършенството й и кара инвеститорите да смятат, че нищо няма значение за нейното представяне. Това не е точно така. Всъщност инвеститорите не бива да забравят, че представянето на пазара е отражение на много други фактори, както икономически, политически и др.
В тази насока въздействие ще оказват предстоящите избори – в посока на повишена политическа несигурност (което никога не се отразява добре на един пазар), подобрението или влошаването на отчетите на дружествата, както и перспективите за развитие на икономиката (в крайна сметка борсата е предвестник на това, което ще се случва с икономиката).
6. Поставяте си нереалистични цели
Ако очаквате да станем свидетели на „нездравословния“ ръст отпреди четири-пет години, то шансът да познаете не е много голям. Не забравяйте, че често институционалните инвеститори си поставят цел за годишен доход в рамките на 20-25% (конкретно за нашия пазар), което е сериозно постижение, ако бъдат реализирани. В тази насока очакванията за доход от 100% за години не са аргументирани. Това, че не разполагате с желания финансов ресурс за сериозен капиталов прираст, дори при по-малък процентен ръст, не означава, че можете да си поставите за цел сумата от 10 000 лева да я превърнете в 50 000 лева за година.
7. Следвате догонващата тактика
Да изчакате да се убедите, че трендът е възходящ по принцип е добро решение, особено ако имате дългосрочна стратегия. Не толкова добро обаче е да правите портфейл от позиции, които не са се повишили, с надеждата, че ще изпреварят с ръста си в бъдеще.
За това една позиция да не реагира по време на всеобщ ръст най-вероятно има някаква фундаментална причина, като това в същото време показва тотална необвързаност с пазара. Така рискувате да станете страничен наблюдател на повишението при продължаване на възхода.
Може би още по-лоша е стратегията на купуване на „джънк“ акции с мотива, че понеже са евтини, имат сериозен потенциал за ръст.
8. Подбирате неподходящи инвестиционни продукти
Въпреки че най-вероятно родният пазар е във фазата на „съмненията“, моментът може би е подходящ за заместване на досега наложителната консервативна стратегия с по-агресивна. В този аспект правилният подбор на инвестиционен продукт може да е от изключителна важност. Ако смятате, че тепърва предстои положително представяне на борсата, и възнамерявате да се възползвате от това, поверявайки средствата си на взаимен фонд, трябва да се насочите към по-агресивни такива.
Често имената на фондовете могат да ви подведат за реалната им експозиция в акции, затова е добре да проверите какво имат в портфейлите си или поне какъв процент са инвестирали в акции и какъв е позволеният им от проспекта процент.
Въпреки че не се предлагат много индексни фондове на родния пазар, малко могат да са по-доброто решение поради няколко причини. На първо място по-ниските разходи за влизане и излизане, и на второ нямат „завещани от миналото“ активи, които могат да не са най-доброто решение в момента и разпределени в най-добър процент спрямо активите (поради факта, че много от портфейлите са правени преди три-четири години, когато реалността е била съвсем различна).
9. Избягвате сините чипове
Имайте в предвид, че сините чипове обикновено са най-ликвидните на борсата продукти и така ще си решите в известна степен един от най-сериозните проблеми, свързани с инвестициите у нас – ликвидния.
10. Следвате чужди съвети
Ако има нещо, в което сме добри ние, българите, то е в даването на съвети. Не разчитайте на „един приятел ми каза...“ или на „един познат изкара пари от това...“. Напяишете си домашното и разчитайте единствено на себе си. Така наречената „вътрешна информация“ също често може да е подвеждаща или най-малкото ненадеждна.