Турция щяла да вкара ЕС във форма, когато стане член на съюза
Турция вижда началото на промяна в някога враждебното отношение на Франция към десетилетния стремеж на Анкара за присъединяване към ЕС при управлението на президента Франсоа Оланд. Това заяви министърът по европейските въпроси Егемен Багъш преди началото на визитата си в Париж.
Просто няма смисъл да бъде блокирано развитието на Турция, подчерта той. И добави, че Анкара очаква положителни стъпки от правителството на Оланд.
Усилията на Турция за присъединяване към съюза на 27-те са замразени от години, включително и заради спора по кипърския въпрос. Пречки са също така спазването на човешките права, преобладаващото население, изповядващо исляма, както и сегашната криза в еврозоната, която е поставила под въпрос доверието, дори вътре в самия блок, към собственото му бъдеще.
Турция е асоцииран член на ЕИО от 1963 г. През 1987 г. изрази желание за пълноправно членство в ЕС, но започна официални преговори за приемане в общността чак през 2005 г. От 35-те политически глави, по които кандидатите за членство в ЕС трябва да преговарят, Турция е започнала консултации едва по 13, като Франция е наложила вето върху преговорите по пет от главите.
През февруари Париж съобщи, че ще разблокира разговорите по главата за регионална помощ, припомня БГНЕС.
Франция и Турция имат тесни отношения още от времето на Отоманската империя, но връзките помежду им охладняха рязко с избирането на Никола Саркози за президент през 2007 г. Анкара особено се разгневи, след като през 2011 г. френските парламентаристи инкриминираха отричането на арменския геноцид по време на Първата световна война.
Въпреки че решението на парламента впоследствие беше обявено за невалидно от френския конституционен съд, то се отрази много неблагоприятно на деловите отношения между двете държави. "Хората у нас престанаха да консумират "Данон" само заради това, че е френска марка", подчертава Багъш.
Той със задоволство приветства факта, че френският народ е изпратил Саркози да лови риба, вместо да го остави да управлява страната.
"Това, което трябва да направи Европа, е да посочи точна дата за приемането на Турция и да каже, че ако изпълним всички изисквания, Турция ще стане член на ЕС в деня Х", каза министърът.
Със самочувствието на страна, която има икономически растеж от 8% годишно през 2010 и 2011 г. Турция подчертава решимостта си да стане член на европейския клуб, въпреки кризата в еврозоната. И когато влезе в него, щяла да му помогне да влезе във форма, подчерта Багъш.