Обществото показа ориентация към ценностите на европейската демокрация и този процес е необратим. Демокрацията в Европа е свързана с представата за добър живот. Последните месеци хората излязоха и показаха, че има силно гражданско общество. Първо искат да ги управляват почтени хора. Второ да не ги крадат, трето да не ги лъжат, четвърто да живеят добре. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред парламента

„От лидерите на протестите зависи енергията да не е отрицателна, да не търсим дестабилизация. Гражданите ни подадоха ръка, нека да я поемем. Лесният достъп до информация ни променят. Хората искат институциите да са прозрачни. Хората имат своите основателни искания. Българското гражданско общество е активно. Показват го и протестите. Нещо повече все повече граждани сочат конкретни искания към институциите – те да работят открито и коректно. Какво ни казват гражданите? Протестите са много, исканията са разнородни, някои от протестиращите искат ЕРП-та да станат държавни, а не вярват в държавата.Други предлагат депутатите да се отзовават“, припомни президентът. „Имали сме го вече и това. Нова Конституция - говори се за национализация, но това не е решение, защото ще изгоним инвеститорите. Това ще вдигне безработицата, ще вдигне лихвите, ще направи живота ни по-тежък. Нека да не се подценяват рисковите от действията на всички нас, но и да не се оценяват исканията на гражданите като крайно леви, или крайно десни. Проблемът е в неизпълнимите обещания на политиците, неефективните институции“.

Проблемите няма да бъдат решени от днес за утре, но днес и утре можем да вземем решения, някои от тях ще са лоши, други правилни. Един мъдър човек каза: „Преди да изгорим Конституцията, добре е да я прочетем“. Да запазим гражданския мир и обществения ред това е нашия основен дълг днес. Обръщам се към протестиращите – вие вече променихте дневния ред. Институциите се задвижиха в правилната посока, партиите също. Нека вече заедно да търсим решения. Съгласие се постига с желание от всички страни и воля за съгласие. Хората очакват конкретни мерки с които да се ангажират бързо институциите“, каза още в речта си президентът.

Не е възможно всички проблеми да се решат отведнъж, те са трупани дълги години. Но са необходими да се заемат всички институции. Някои от тях са скъпият ток, монополите, доходите. Хората се борят срещу монополите, посочиха ги като основен враг. Те са символ на задкулисието – в политиката, в икономиката.

Именно затова събрах всички за дискусия, за да няма задкулисия. След изненадващата оставка на правителството, свиках всички за дискусии. Демокрацията е вземане на избори. Вярвам, че е правилно за България важните промени в законите да се направят от нов избран от народа парламент с висока степен на доверие. Това НС трябва да се ангажира с най-спешните действия, които да направят възможно поевтиняването на тока и други решения за намаляване на социалното напрежение.

По време на консултациите посочих важността на закона за водите. Пакетът от четири закона в сектор сигурност е много важен и може да бъде финализиран през следващите дни.

Законът за държавния бюджет също е важен, както и други решения в политиката на доходите и на най-нуждаещите. Най-отговорно е да има избори, но трябва да се даде шанс изборите да се организират добре. Не искам избори на Цветница и Великден, това са християнски празници, които не могат да се натоварят с политически страсти. Затова изборите ще се проведат на 12 май“, обяви президентът.