Електронните плащания стимулират икономическия ръст, показва проучване
Използването на продукти за електронно плащане, като кредитни и дебитни карти, е добавило 983 млрд. долара към БВП на 56 държави, изследвани в периода 2008 – 2012 година, показва проучване на независимата агенция Moody's Analytics, направено по поръчка на Visa.
Стимулът е еквивалентен на създаване на 1.9 млн. работни места.
Изследвани са 56 държави, на които се пада 93% от глобалния БВП. Изводът от проучването е: „Използването на картите прави икономиката по-ефикасна и допринася за увеличение на икономическия ръст всяка година, благодарение на множество фактори като ефикасност на транзакциите, достъп на потребителите до кредити и доверие на потребителите в платежната система.“
Увеличението в употребата на кредитни и дебитни карти води до допълнителен ръст от 0.17 процентни пункта за всяка година в 5-годишния период, разгледан в проучването. За същия период БВП на тези държави е нараснал със средно 1.8 процентни пункта.
"Въпреки предизвикателствата пред глобалната икономика в момента, става ясно, че проникването на разплащателни карти води до увеличение в потреблението и до увеличение на БВП,“ казва Марк Занди, главен икономически анализатор в Moody's Analytics. „Това се наблюдава особено ясно при развиващите се пазари. Увеличението в потреблението върви паралелно с увеличението на популярността и достъпността до методи за електронно плащане. Това показва, че правителствата би трябвало да водят политика, която да насърчава електронните разплащания.“
„Резултатите от проучването потвърждават това, което Visa твърди от години – преминаването към електронни плащания допринася за икономическия ръст,“ казва Чарли У. Шарф, CEO на Visa Inc. "По-специално, електронните разплащания спомагат за възстановяването от рецесия в глобален мащаб, проникването на картите води до ръст на икономиката, който може да бъде измерен.“
Според доклада, глобалният реален БВП за година е бил едва 1.8%, а без увеличението в употреба на картите, той би бил едва 1.6%.
Още факти от изследването:
В САЩ широката употреба на карти е увеличила потреблението с 0.3%, което е добавило 127 млрд. долара за щатската икономика.
В глобален мащаб: В някои държави употребата на карти е увеличила потреблението значително. На чело на списъка е Китай (4.89%), следван от Чили (1.28%) и Бразилия (1.15%).
В проучването се казва, че увеличението на използването на кредитни и дебитни карти води до ръст на икономическата активност, като намалява цената на транзакция и подобрява ефикасността на плащанията за стоки и услуги. Благодарение на тези карти потребителите могат да оптимизират решенията си за покупки, тъй като притежават повече увереност, както и бърз достъп до средствата им на депозит или до кредит. Търговците се улесняват, тъй като се намаляват покупките с кеш и чекове, което елиминира рисковете, асоциирани с тях.
Електронните плащания спомагат за намаляване на сивата икономика, защото са прозрачни и генерират допълнителни приходи от данъци.
От Moody's Analytics са установили, че увеличение на разплащанията с карти от 1% в 56-те държави води до увеличение на потреблението от 0.056% на година.
Това е второто подобно изследване на Moody's Analytics, предишното бе за периода 2003 – 2008 година.