ЕРП-тата няма да бъдат национализирани
Парламентът отхвърли проекторешението на "Атака" да се възложи на правителството в едномесечен срок да предприеме действия за отнемане на лицензите на електроразпределителните дружества, да прекрати приватизационните договори с тях, а имуществото им да се върне в активите на държавата.
Лидерът на националистите Волен Сидеров заяви, че ЧЕЗ, ЕВН и Енерго про не са спазвали условията на договорите, надписвали са сметки, качеството на услугите не е добро. Мнозинството обаче отхвърли проекторешението.
Гласуваха 70 депутати, от които 12 бяха „за”, 13 – „против”, а 45 се въздържаха, предадоха БТА и "Фокус".
Едно от исканията на част от протестиращите срещу монополите е именно национализацията на ЕРП-тата.
С 45 гласа "за", 57 - "против" и 28 - "въздържал се" пък бе отхвърлено предложението на лидера на левицата Сергей Станишев за включване в седмичната програма на точка Министерски съвет и ДКЕВР да предприемат мерки за намаляване на цените на тока, съобщи БГНЕС.
Янаки Стоилов от Коалиция за България пък поиска гласуване на проекторешение за налагане на мораториум върху разпоредителни сделки на управляващите в оставка по отношение на концесии и приватизация на определени обекти. Това също бе сред исканията н на част от протестиращите.Мнозинството отхвърли и тази инициатива на левите с 54 гласа "за", 43 - "против" и 31 - "въздържал се".
След това мнозинството отхвърли и Проект за решение за налагане на мораториум върху всички сделки на разпореждане и строителни дейности в имоти на територията на крайбрежни плажни ивици. В тях влизат Иракли, Карадере, Камчийски пясъци - Шкорпиловци, Дуранкулашко езеро - Света Ана, Крапец, Шабленски езера, Корал, Аркутино, Дюни и Маслен нос (брегът и плажовете между „Перла” и резерват „Ропотамо”), Белите скали, Боата, Ялата, Калиакра, Ракитник, Лиман. В крайна сметка гласуваха 103 народни представители, от които 36 – „за”, 27 – „против”, а 40 се въздържаха.