Седем банкови обирджии, които се радваха на чудесен живот
Колкото и да ни се иска да сме сигурни, че парите ни са в безопасност в някой банков трезор, винаги има нещо около дързостта да извършиш банков обир, което възбужда въображението.
Защо в противен случай съществуват толкова успешни филми, които обрисуват банкови обири?
Зрителите обикновено обичат да се концентрират върху неща като най-успешните банкови обири или най-неуспешните. Самият обир обаче е само началото на историята. Какво се случва след това е също толкова важно.
Вижте няколко банкови обирджии, подбрани от Business Insider, които са били заловени, или поне идентифицирани, но въпреки това успяват да обърнат нещата в своя полза.
Грузия: Владимир Ленин и Йосиф Сталин
Тифлиският банков обир от 1907 г. е организиран от група болшевики, между които са били и Владимир Ленин и Йосиф Сталин. Група болшевики организират въоръжен грабеж и открадват близо 341 000 рубли (3.4 млн. долара в днешни пари) от колата, с която се превозват пари от пощенски клон към подразделение на Държавната банка на Руската империя в Тифлис, днешен Тбилиси.
Средствата са били за финансиране на дейността им. Информацията за това къде се е намирал Сталин по време на обира са противоречиви, но сигурното е, че и Ленин, и Сталин след това правят сериозни политически кариери, без да им се налага да понесат отговорността за това престъпление.
Ирландия: Кенет Литълджон
Англичанинът Кенет Литълджон е имал доста интересна кариера. След два обира в Бирмингам и кратък престой в затвора, той се мести в Дъблин през 1970 г., за да създаде собствена компания и да стане известен в града, като дори се учи да лети и печели обичта на местна наследничка на милиардер.
След това Литълджон се мести обратно в Англия и използвайки връзките на брат си Кийт, успява да убеди тайните служби MI6 да го наемат като агент, който да се внедри в Ирландската републиканска армия.
Впоследствие двамата братя обират 67 000 паунда от банка в Дъблин през 1972 г. по заповед на британското правителство, което, естествено, отрича обвиненията. Братята успяват да се върнат в Англия, където са заловени две години по-късно, но успяват да избягат две години след това.
Докато ужким се укрива, Кенет дава интервюта за пресата, а впоследствие отново е заловен и вкаран в затвора. Двамата братя са освободени предсрочно през 1981 г. под условие да напуснат Ирландия.
На следващата година Кенет е осъден на шест години затвор за обир в Северен Уигфийлд, Честърфийлд.
Англия: Дерек “Бърти” Смолс
На тридесет и няколко години Дерек "Бърти" Смолс вече е бил закоравял престъпник и уважавана фигура в подземния свят на Лондон.
През 1970 г. той оглавява банда, която обира рекордните за тогава 237 000 паунда от Barclays Bank. След като е заловен, хитрият обирджия предлага да издаде имената на всички други престъпници,с които е работил, срещу пълен имунитет, който получава за първи и единствен път в британската история.
Бившите колеги на Смолс от подземния свят са толкова бесни от предателството му, че обявяват 1 млн. паунда награда за главата му, което го принуждава да живее под полицейска охрана до 2008 г., когато умира от естествена смърт на 73 г.
Канада: Стивън Рийд
Стивън Рийд е бил част от тричленна банда, която се прочува със светкавичните си банкови обири. Бандата успява да открадне 15 млн. долара от над 140 обира.
Рийд е осъден на 20 години затвор, след като полицията го залавя през 1980 г., но той не позволява затворът да се отрази на производителността му. Той започва да пише и предава чернова, която впоследствие се превърша в роман на Сюзън Мъсгрейв, която работи в Университета на Ватерло.
Тяхната кореспондеция се превръща в романс и двамата се женят през 1986 г., година преди Рийд да бъде пуснат под гаранция. Той обаче се поддава на изкушението през 1999 г. и е осъден за нов банков обир. Изглежда обаче след това Рийд се е поправил достатъчно, тъй като в описанието в Wikipedia е представен като "писател" вместо като "обирджия." Никак не лошо постижение.
Франция: Албер Спаджари
Докато ръководи собствено фотографско студио в Ница през 1976 г., Албер Спаджари изготвя план за обир на Société Générale и събира банда, която да изкопае близо 8-метров тунел между трезора на банката и канализацията на града.
Обирджийте работят цял уикенд, като според някои информации, дори са готвили ястия и са пили вино, докато изпразвали депозитните кутии в трезора. В крайна сметка те си тръгват с близо 10 млн. долара под формата на пари, злато и бижута.
Няколко месеца по-късно полицията стига до Спаджари и той си признава. По време на съдебното дело обаче Спаджари успява да разсее съдията, да скочи през отворен прозореца и да избяга с чакащ го мотоциклет. Спаджари така и не е заловен отново, въпреки че написва книга за обира, две други книги и дава телевизионно интервю. Откраднатите пари и ценности не са открити дори и след смъртта му през 1989 г.
Австралия: Грегъри Дейвид Робъртс
Грегъри Дейвид Робъртс успява да събере едва 38 000 долара от 24 обира, но интересното при него е, че става известен като "бандита-джентълмен“, защото винаги носи костюм и казва "моля" и "благодаря ви" на жертвите си.
В крайна сметка е заловен, но успява да избяга посред бял ден и остава на свобода в продължение на цели 10 години, преди отново да попадне зад решетките. Там Робъртс написва полуавтобиографичния роман "Шантарам," който става толкова популярен, че Джони Деп приема да играе главната роля в екранизацията, въпреки че проектът впоследствие не се осъществява. В днешно време бившият затворник живее в Индия.
Белгия: Карлос Хектор
ABN Amro губи 28 млн. долара под формата на диаманти през 2007 г., когато един от техните "доверени клиенти" обира трезора и просто си тръгва.
Използвайки фалшива самоличност под името Карлос Хектор, крадецът се представя като успял бизнесмен и се сприятелява със служителите на банката, използвайки за това своето обаяние и дори шоколад.
Той разиграва този театър в продължение на година, като междувременно успява да се сдобие с ключа за трезора. Мистериозният обирджия повече не е видян, диамантите също.