Кипър не намери изход от кризата и в Русия
Тази вечер ще се състои извънредно заседание на кипърския парламент, на което ще бъдат разгледани две законодателни предложения.
Първият законопроект предвижда въвеждането на мерки за ограничаване на бягството на капитали, след като банковата система на Кипър се върне към нормална работа. Вторият се касае за реструктуриране на банковата система чрез отделянето на токсичните активи в отделна структура – т.нар. „лоша банка”, която ще подлежи на ликвидация, съобщи Фокус.
Банките в Кипър ще останат затворени в четвъртък и петък. Това означава, че те ще подновят работата си с клиентите най-рано в началото на следващата седмица.
Централната банка на страната още миналата събота нареди да бъдат блокирани всички електронни банкови транзакции, след като в Брюксел бе постигнато споразумение между правителството на Кипър и еврогрупата за антикризисна програма, включваща безпрецедентното условие за налагането на данък на влоговете.
Във вторник парламентът на страната категорично отхвърли данъка. Кипърските власти се опасяват от пълен колапс на банките, тъй като под въпрос се оказва всякаква помощ от страна на партньорите в еврозоната.
Министърът на финансите на Австрия Мария Фектер предупреди, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще прекрати финансирането на кипърските банки в петък, 22 март, ако не бъде изработен нов стабилизационен план. В момента ЕЦБ предоставя извънредна помощ за запазването на ликвидността на двете най-големи банки в Кипър, които се оказаха на ръба на банкрута.
Министърът на финансите на Кипър Михалис Сарис не успя да постигне напредък след два кръга на преговори в Москва за оказването на помощ от Русия, след като кипърският парламент отхвърли спасителната програма на ЕС, която предвиждаше налагането на данък на банковите депозити.
Сарис се срещна с руския си колега Антон Силуанов, а след това проведе преговори с вицепремиера Игор Шувалов за възможността Москва да отпусне нов заем на Кипър.
Никозия се надява и да бъдат облекчени условията на предишния руски заем от 2011 година, който трябва да бъде върнат през 2016 година.
„Имахме много добро начало. Проведохме много добра, честна и открита дискусия”, каза Сарис след разговорите с руския финансов министър.
Според източници от руското правителство обаче разговорите с Шувалов, близък съветник на президента Владимир Путин, отговарящ за финансовия сектор, не са довели до резултат.
По-рано Сарис обеща да остане в Москва, докато не бъде постигнато споразумение, което да помогне на Кипър да избегне банкрута. Очаква се преговорите в руската столица да продължат и в четвъртък.
По-рано представител на Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви, че от интерес на Кипър и на еврозоната е Никозия да постигне споразумение с международните кредитори по спасителната програма.