Кучетата на SOFIX бият по доходност индекса през първото тримесечие
Смята се, че родният индекс на „сини чипове“ SOFIX e аналог на щатския индекс Dow Jones, включвайки в състава си най-големите, ликвидни и надеждни компании на БФБ (доколкото могат да се намерят подобни).
Както вече писахме, стратегията „кучетата на Dow” (при която инвеститорите купуват 10-те компании с най-висока дивидентна доходност) е изключително печеливша за инвеститорите от началото на годината с доход, значително превишаващ средния за пазара.
Тя доказа своята ефективност и през предходните три години с много по-добри резултати.
Копиране на подобна стратегия у нас, макар и изключително трудно (предвид на малкия брой компании от SOFIX, разпределящи дивидент), се усложнява допълнително от липса на традиции и дивидентна история при водещите ни „сини чипове“.
Ако побългарим в известна степен тази стратегия и намалим броя на компаниите с най-голяма дивидентна доходност към края на миналата година до пет (поради факта, че и компонентите на SOFIX са близо наполовина на тези на Dow Jones, както и че няма сумарно 10 компании от индекса, разпределящи дивидент), то компаниите, които биха били „кучетата на SOFIX", са в таблицата по-долу.
В таблицата инвеститорите могат и да видят как инвестициите в тези компании са се представяли през първото тримесечие, което вече е в историята за БФБ.
* Взети са привелигированите акции на Химимпорт.
Както можем да видим, промяната в цените на четири от петте компонента е по-висока от средното представяне на индекса (като големият губещ се оказват акциите на М+С хидравлик).
Средният доход от инвестициите в подобна стратегия, при която инвеститорите купуват равен дял от акциите на всеки от петте компонента, е в размер на 16.5% от началото на годината, или с 5.3 процентни пункта повече от ръста на индекса.