Растежът на привлечените средства през февруари определя динамиката в балансите на кредитните институции. Слабата кредитна активност обуславя насочването на свободния ресурс в нискорискови инвестиции. Това сочи месечният отчет за банковата система на БНБ.

В резултат от отчетеното увеличение на портфейлите с ценни книжа високата ликвидност на банковия сектор се засилва допълнително и към 28 февруари съотношението на ликвидните активи към сумата на пасивите е 26.74% (при 25.89% в края на януари).

Натрупаната обезценка за първите два месеца е 151 млн. лв., като размерът й е по-малъкq в сравнение с този за същия период на предходната година.

През февруари е реализиран нетен лихвен доход за 195 млн. лв. и нетни приходи от такси и комисиони за 69 млн. лв. В края на месеца печалбата на банковия сектор възлиза на 111 млн. лв., или с 48 млн. лв. повече спрямо тази за януари.

Вижте още: Най-печелившите банки в страната

Общата сума на активите на системата нараства с 1.1% (900 млн. лв.) и достига 82.9 млрд. лв. Инвестициите в ценни книжа се увеличават с 18.6% (1.3 млрд. лв.) – основно български ДЦК в портфейлите държани за търгуване и на разположение за продажба.

В рамките на месеца вземанията от кредитни институции нарастват с 240 млн. лв., а при паричните средства е отчетен спад с 292 млн. лв.

През февруари настъпва промяна в позицията на някои банки според размера на активите им, но това не оказва влияние върху дела на петте най-големи банки и той остава 49.8% от активите на системата.

Брутните кредити (без тези за кредитни институции) намаляват с 298 млн. лв. (0.5%) до 57.4 млрд. лв.

Определящо е намалението при корпоративния сегмент– с 243 млн. лв. При останалите позиции на кредитния портфейл също е регистриран месечен спад. Свиването на кредитите за домакинствата е повлияно и от продажбата на кредити през месеца.

Размерът на привлечените средства е увеличен с 826 млн. лв. (1.2%) поради нарастването при всички източници на финансиране. Съществен принос за месечния растеж имат депозитите от граждани и домакинства, които нарастват с 496 млн. лв. (1.4%). Средствата от институции, различни от кредитни, се увеличават с 200 млн. лв., а тези от кредитни институции – със 125 млн. лв.

В края на февруари балансовият капитал на системата е 10.9 млрд. лв. Той е увеличен с 39 млн. лв. (0.4%) в резултат от повишения доход от текущата година и увеличението на емитирания капитал.