Намалено е производството на ток от АЕЦ Козлодуй, от въглища и от възобновяеми енергийни източници заради съображения за национална сигурност. Това съобщи пред агенция Фокус зам.-министърът на икономиката Божан Стоянов.По думите му в момента много от язовирите се пълнят и затова се натоварват водните централи, за да не бъдат предизвикани наводнения. Стоянов уточни, че няма нищо притеснително и това се е случвало и в предишни години.

В същото време Браншовият съвет на въгледобивните дружества насрочи за следобед заседание в Министерството на икономиката. Очакват се спешни решения за въгледобива, чийто обем е сериозно намален заради ниското потребление на електроенергия в страната и поевтиняването на тока от 5-и март, което е за сметка на производството на ТЕЦ-овете "Марица-изток", захранвани с въглища.

Валентин Вълчев, председател на миньорската федерация към КНСБ, каза за БНР, че на срещата са поканени представители на всички фирми и дружества от сектора.

По време на заседанието двата синдиката ще поставят въпроса за състоянието на въгледобива в единственото държавно дружество "Мини Марица-изток", където той е спаднал до 14 хиляди тона дневно, а мощностите в централите от комплекса произвеждат едва около 400-420 мегавата електроенергия.

Критично е състоянието на въгледобива и в Югозападна България, твърди Вълчев. Производството на въглища и ток временно ще се стабилизират след излизането в планов ремонт на единия 6-хилядник от АЕЦ "Козлодуй", но това ще бъде закратко.

Възстановяването на износа на електроенергия сега на практика е невъзможно заради високата такса за пренос в размер на 17.5 евро на мегават, която, събрана с цената на тока, я прави абсолютно непродаваема. Освен това България чака отговор от ЕС дали може да продава на Турция, която не е член на Съюза, по 260 до 300 мегавата.