Цакат туристи с такса „ходене по алеята”
Протест срещу такса „ходене по алеята” за организирани мероприятия на туроператорите в Слънчев бряг предизвика протеста на съюза на собствениците срещу акционерното дружество, управител на курорта.
Според правилата за придвижване, когато група туристи преминават от едно заведение в друго в рамките на една вечер, като навсякъде консумират напитки и гледат програма, те трябва да плащат и за удоволствието да се движат по алеите на курорта.
От съюза на собствениците се притесняват, че може да бъде наложена и такса „дишане на открито”. Това каза за „Монитор” шефът на съюза Елена Иванова и допълни, че цената за груповото обикаляне не е обявена, а засега се събират само предварителни записвания.
Тоест всеки туроператор трябва вече да заяви дали е планирал такова забавление за туристите. На теория, ако се събере голяма компания българи, които се забавляват по същия начин след сватба, например, те също попадат в графата на груповите посещения, но няма кой да ги задължи да платят таксата, предвидена за организираните туристи, коментира Иванова.
Според публикуваното на страницата на „Слънчев бряг” АД, сезонната такса за файтон е 1800 лв. Правото за движение из курорта на таксита, велорикши, триколки и тротинетки, както и камиони за зареждане е 240 лв. Според запознати таксата за файтон се избива с 45 клиенти, а за една триколка или велорикша са необходими 30 клиенти.
Какво биха направили за вас луксозните хотели
Съюзът на собствениците в Слънчев бряг поиска в открито писмо оставката на зам.-министъра на икономиката Иво Маринов, тъй като той не е реагирал на искането на съюза на собствениците в курорта да бъде сложен ред в исканията на управата на курорта за почасов контролиран достъп за коли и камиони, които зареждат обекти.
Само преди дни от съюза изпратиха сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров. В писмото се твърди, че ръководството на „Слънчев бряг” АД създава пропускателен режим и правила за движение и паркиране на територията на комплекса, като незаконно ограничава достъпа на всички лица, извършващи търговска дейност.
Физическа бариера като рамо, което се спуска и вдига, не съществува, обясни Елена Иванова, шеф на съюза, защото това е вече забранено със съдебно решение като резултат от спор по темата от миналата година.
Сега на входовете са монтирани будки, от които излиза човек с палка и надпис „Стоп”, разказа тя. Ако превозното средство, което кара домати за зареждане на хотел, например, няма стикер за 240 лв. сезонна такса, която му дава достъп до вътрешността на комплекса, той не може да премине.
От община Несебър обаче обясниха за „Монитор”, че само две улици в туристическия комплекс са отговорност на общината, а всички други алеи и улици са собственост на АД-то и следователно негова е отговорността за налагане на правила за допуск.
В същото време, когато се наложи ремонт на тротоари, например, от дружеството търсят общината, защото ставало дума за курорт от национално значение, разказаха от несебърската управа.