М. Русева: Партньорство за растеж е ориентирана предимно към МСП
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) задълбочава своето сътрудничество с група Societe Generale в България чрез предоставянето на финансов пакет на стойност до 85 млн. евро.
Societe Generale Експресбанк получава структуриран в три транша заем на стойност до 75 млн. евро. Средствата ще бъдат предоставени по линия на програма „Партньорство за растеж“ в подкрепа на стратегическите цели на финансовата институция за продължаващо активно кредитиране на всички сегменти потребители.
За повече подробности във връзка с тази програма се обърнахме към Мария Русева, заместник главен изпълнителен директор на Societe Generale Експресбанк.
Тази програма е доста по-различна от тези, които са популярни в момента в България, включително и програмата Jeremie. Тя дава възможност да се реализира стратегията за растеж на самата банка, уточни Мария Русева.
С други думи, това финансиране е насочено към растеж на българската икономика чрез вливане на тези средства в Societe Generale Експресбанк и разчитайки на банката.
Тези средства би следвало така да се вложат в българската икономика, че да се реализира подкрепа за различни сегменти.
Малкият и средния бизнес, който е най-силно засегнат от кризата, ще бъде във фокуса на тази програма. Хубавото на програмата е, че тя не е ограничителна както в типа на предприятията, които да се финансират, така и в начина на финансиране и секторите, които да се финансират. Няма кой знае какви ограничения, освен традиционните банкерски такива, касаещи оценка на риска и проекта, който се финансира, уточни Русева.
В този смисъл, не бива да се гледа на тази програма като на ограничение и да търсим специфични фирми, които да финансираме, а би следвало да я разглеждаме като една добра възможност да финансираме всички фирми, с които работим и бихме желали да работим.
В банката разграничаваме малкия и средния бизнес и ги разглеждаме като напълно различни сегменти.
Малкият бизнес се финансира предимно със стандартизирани продукти, известни под търговското наименование „Кредит Партньор“. Той е доста гъвкав и удобен, въпреки че е стандартизиран по отношение на критерии и начин на одобряване. Има сравнително бърза рамка за одобрение.
Що се отнася до средния бизнес, там имаме, особено в последната година, много сериозен фокус. Стараем се да бъдем изключително индивидуални в подхода си.
Смятаме че средният бизнес е този, който има повече прилики с изискванията на големия бизнес. Там няма да видите стандартизирани условия, обръща се индивидуално внимание на нуждите на клиентите, завърши Русева.