7 книги, написани от милиардери
Милиардерите просто са по-умни от нас, показа наскоро изследване Джонатан Уай от Duke University. В него се открива ясна връзка между успеха (и по-специално парите) и интелекта. Така че защо не се възползваме от знанията, които част от милиардерите споделят в книгите си:
Бил Гейтс
Business @ the Speed of Thought
(Бизнес със скоростта на мисълта)
Вижте още: Най-четеният автор у нас
В книгата си, издадена през 1999 г., Гейтс предсказва, че в следващите десет години бизнесът ще се измени повече, отколкото за през последните 50. Дали неговата прогноза се изпълни? По-скоро да, отколкото не. Това е един добър повод отново да разлистим книгата на един от лидерите на информационната революция.
Уорън Бъфет
Buffet Bites. The Essential Investor’s Guide to Warren Buffet’s Shareholder Letters
(Българско заглавие: „Оракулът каза“, изд. Обсидиан)
Бъфет води кореспонденция с партньорите и инвеститорите от 1957 г. Неговото „златно правило“ в отношенията с инвеститорите е да им предоставя такава информация, каквато самият той иска да получи. Ето защо всяко ново негово писмо се следи с огромен интерес по целия свят.
Майкъл Блумберг
Bloomberg by Bloomberg
(Блумберг за Bloomberg)
Автобиографията на основателя на информационна агенция Bloomberg, един от глобалните лидери на пазара на финансова информация. „Възползвайте се от всеки шанс, вземайте решения под влияние на момента“, съветва в автобиографията си милиардерът.
Джордж Сорос
Open Society: Reforming Global Capitalism
(Отвореното общество: реформирането на глобалния капитализъм)
Вижте още:Три послания от банковата среда
Книгата на американския инвеститор, който някога спечели 1 милиард долара само за ден, е нещо като манифест на новия капитализъм: всички социални и бизнес табута са подложени на критика. А главно – преосмислено е отношението към капитала, който управлява държавите.
Ричард Брансън
Losing My Virginity: The Autobiography
(Българско заглавие: „Как изгубих наивността си“, изд. AMG Publishing)
През 1999 г. британският милиардер и собственик на корпорацията Virgin Group издаде своята автобиография. Тя, разбира се, разказва историята на успеха на Брансън и съдържа неговите съвети за водене на бизнес. Но тя е и нещо повече – разказ за човек, който е решил да изживее живота си масимално наситено, разнообразно и приятно.
Доналд Тръмп
The Art of the Deal
(Българско заглавие: Как преговаря Тръмп, изд. Locus)
Вижте още:Десет книги, които всеки предприемач трябва да прочете
Скандалният американски милиардер всъщност е автор на около 15 книги, от които тази е първата. В стила на приключенски блокбъстър Тръмп разказва как побеждава бюрокрацията във войната за участък градска земя за свой проект и как се превръща в най-големия строител в САЩ.
Хауърд Шулц
Onward: How Starbucks Built a Company One Cup at a Time
(Пълен напред)
Историята, разказана от Шулц, е повече от актуална. В книгата си милиардерът, създател на веригата Starbucks, споделя опита си в управлението на кризи. През 2008 г. Шулц, който се бе оттеглил от бизнеса, се наложи да се завърне, тъй като веригата, като всички бизнеси, преживяваше тежки времена. "Ако баристът просто повтаря заучените движения, без да се замисля за вкуса на напитката, това означава, че Starbucks е загубила целта, за която бе създадена преди 40 години - да вдъхновява хората.
Знам: това звучи прекалено претенциозно, ние говорим само за чаша кафе. Въпреки това, точно с това се занимават предприемачите във всеки бизнес, убедени, че тяхното творение може да промени нечий живот“, пише той в автобиографията си.