Това, което преди няколко години бе недостижимо в ценово отношение при потребителската електроника, днес е на далеч по-приемливи цени. Ето някои от най-добрите предложения при тези продукти в САЩ, както и съпоставянето им с аналогични у нас:

Седеминчови таблети

Цените на таблетите бележат непрекъснат спад заради многото на брой играчи на пазара. Доминиращите в сегмента на 7-инчовите таблети са - Kindle Fire, Nexus 7 и iPad mini, като, разбира се, има и редица други предложения от компании, които агресивно искат да влязат на този сегмент.

Налице са и сериозни възможности за навлизане на нови играчи и завземане на пазар в ниския ценови сегмент, според анализатори. Понижаващите се цени на материалите и труда са друг фактор, съдействащ за падащите цени на таблетите.

В САЩ таблетът на Amazon - Kindle Fire, може да бъде закупен за едва 159 долара (240 лева).

У нас цената му започва от 350 лева - с близо 50% повече от това, което плащат щатските потребители.

За таблетът на Apple - iPad mini, който е с малко по-голям дисплей от 7.9 инча, щатските потребители плащат 329 долара (498 лева). У нас цената му стартира от 630 лева.

При цена от 499 долара (755 лева) започват продажбите на „нормалния“ iPad. Тук разликата е още по-малка, като цените на модела у нас стартират от 830 лева.

Wi-Fi-камери

Само допреди година този род продукти звучаха изключително екстравагантно. Днес свързан с интернет фотоапарат, който да качва снимките в реално време, е нещо напълно нормално.

В същото време се наблюдава непрекъснато и продължаващо понижение в цените на конвенционалните фотоапарати. Моделите в САЩ са при средни цени от 158 долара (239 лева), в сравнение с 281 долара (425 лева) през 2006 г.

Анализторите смятат, че не можем да видим цените много по-надолу. Въпреки че камерите на мобилните телефони стават все по-добри, качеството по отношение на зумването и стабилизирането на традиционните камери едва ли ще бъде достигнато.

Специалистите препоръчват да се плати малко повече за свързан с интернет модел. Така например модел на Samsung струва 130 долара (196 лева). У нас цените на този род апарати започват от 270 лева.

Видеокамери

Смартфоните сериозно изяждат и този род бизнес. Приходите от продажбите на видеокамери са се понижили с близо 50% между 2010 и 2011 г. и продължават да падат последните две години.

На фона на цените от 1 500 долара преди няколко години за HD-камери с 10 пъти оптичен зум, към днешна дата подобни модели могат да бъдат намерени за под 400 долара (604 лева).

Наскоро от Sony занижиха цените на някои свои модели в САЩ с нови 50 долара. Най-добрите оферти за видеокамери в САЩ включват тази на Sony, като моделът HDR-CX220/L се продава за 200 долара (302 лева).

У нас същият модел е с цена от 499 лева - с над 60% повече.

Лаптопи

Трендът при лаптопите също е в посока на спад в цените. Причината – пазарът на таблети изяжда сериозен дял от тези продажби. Глобалните продажби на лаптопи и настолни компютри са се понижили с 14% през първото тримесечие на тази година, което е най-голямото понижение от близо две десетилетия насам.

Производителите правят всичко възможно, за да продават запасите си, което оказва низходящ натиск върху цените. Дори премиум лаптопите (ултрабуците) регистрират сериозно понижение в цените. Преди две години средните им цени бяха над 1 000 долара, докато оттогава насам са поевтинели с близо 20%.

Най-добрите оферти в САЩ включват ултрабук 13.3-инча Sony Vaio T Series на цена от 700 долара (1060 лева). У нас той се предлага със стартови цени от 1 399 лева.

Принтери

Цените на принтерите би следвало да се повишават заради факта, че Kodak и Lexmark излязоха от бизнеса. Това обаче не е така и те продължават да падат. В САЩ средните цени са под средните от миналата година от 119 долара.

Най-добрата оферта в САЩ за устроийство „всичко в едно“ е за HP Officejet 4620 за 100 долара (151 лева). У нас цената на подобно устройство стартира от над 250 лева.

Телевизори

Цените на широкоекранните модели падат сериозно през последните години. Ако жертвате марката за сметка на по-малко популярен производител, то можете да спестите между 20 и 40% от традиционната цена.

Някои китайски производители са изключително агресивни при навлизането на нови пазари и предлагат сериозни отстъпки.

Според специалистите технологиите са напреднали до такава степен, че едва ли ще видите разлика в качеството на картината. Различията са по-скоро във визиите и рамките на телевизорите, както и в софтуерните им опции.

Смартфоните продължават да не са евтини

Силното търсене на смартфони, както и значителните разходи за научна и развойна дейност, правена от най-големите производители (заради сериозната конкуренция във високия клас телефони), води до това цените на смартфоните да не падат значително през последните години.

Продажбите на смартфони с цени над 250 долара се очаква да растат с 46% до 2018 г., което дава сериозен конфорт сред производителите.

За да се спести в това отношение, специалистите препоръчват потребителите да купуват по-евтини алтернативи, както и предпоследния модел от избрания телефон.