ДКЕВР се съгласи, че 5% намаление на цената на тока е възможно
Вариантът цената на тока да бъде намален с 5% е възможен, дори и да не е точно от 1 юли. Това заяви на пресконференция Анжела Тонева, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
„Считам, че е възможно да се случи 5% намаление на цената на тока”, подчерта Тонева. Тя даде пример с извънредното намаление на цената на тока през март тази година.
„За да се случи обаче такова намаление, са необходими законови промени, както и конкретни предложения от работната група към ДКЕВР”, обясни Анжела Тонева. „Може да има намаление на цената на електрическата енергия например от средата на юли, например от 15-ти”, отбеляза председателят на държавния регулатор.
Тя обясни, че по принцип цената на тока се определя за една година, но тъй като има изцяло нова схема на пазара на електрическа енергия, ДКЕВР ще наблюдава много внимателно пазара, за да няма сривове. „Смятам, че тази цена може да е валидна поне една година, докато се предложат някакви по-дългосрочни мерки”, заяви Анжела Тонева.
Тонева обаче посочи, че до този момент държавната комисия не може да се ангажира с конкретни проценти и цени на електрическата енергия, като за това са необходими преди всичко законови промени, предаде Фокъс.
„ Конкретно намаляване на цената на електроенергията не е разглеждано. ДКЕВР разработи единствено схема за ценообразуване, която да отразява действителното състояние на пазара в момента“, каза тя.
По думите на Тонева – два са основните фактора, които са необходими, за да не се натовари населението с високи цени за електроенергия.
„Единият от тези фактори е именно намалението на разходите за „студен резерв”, като това е възможно, след решение на министъра на икономиката и енергетиката”, обясни Анжела Тонева. Втора необходима мярка е привличането на приходите от емисиите от парниковите газове.
Лилия Младенова, началник отдел „Цени” в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), обясни, че предстои либерализиране на пазара на електрическа енергия, което променя структурата на регулирания пазар.
През 2012 година делът на енергията, която е задължителна за изкупуване, е 50 на сто, като също толкова е делът и на енергията, произвеждана от кондензационните централи. През настоящата 2013 година обаче делът на енергията, подлежаща на задължително изкупуване се увеличава на 67%, а енергията, произвеждана от кондензационните централи вече е 33 на сто от пазара на електрическа енергия.
„Следователно трябва да се предприемат мерки за промяна на регулирания пазар на електрическата енергия, за да може това да не се отрази на цените за крайния потребител”, отбеляза Младенова.
„ДКЕВР ще предложи максимално ограничаване от всички разходи и възвращаемост на участниците в енергийната системата, за да бъде балансиран интересът както на потребителите, така и на самите енергийни дружества”, посочи и председателят на ДКЕВР Анжела Тонева .