Приеха промените в Закона за енергетиката
Депутатите единодушно подкрепиха на първо четене промените в Закона за енергетиката, предложени от депутатите от Коалиция за България, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Гласуваха 104 народни представители, като всички бяха „за”. В гласуването не участваха депутатите от ГЕРБ, които за пореден ден не са в пленарна зала.
Народните представители отхвърлиха законопроекта за промени в Закона за енергетиката, предложен от депутатите от ГЕРБ Делян Добрев, Искра Фидосова и Ивайло Московски. Гласуваха 112 депутати, от които 2 – „за”, 96 – „против”, 14 – „въздържал се”.
Промените в Закона за енергетиката предвиждат въвеждане като принцип на регулиране в енергетиката осигуряването на баланс между производството и потреблението на електрическа енергия. Предвижда се ДКЕВР да определя разполагаемост на производителите в зависимост от заявените количества енергия за продажба на пазара, което гарантира сигурност на системата, като чрез икономически механизми производството се обуславя от потреблението на енергия в страната.
С предлагания законопроект се въвежда нов модел на ценообразуване, който отчита извършеното изменение на закона, а именно увеличаването на дела на свободния пазар чрез стесняване на кръга на клиентите на крайните снабдители.
Въвежда се нов, различен механизъм за разпределение на разходите, произтичащи от задълженията на обществения доставчик и крайните снабдители да изкупуват електрическа енергия на преференциални цени, както и по дългосрочни договори за изкупуване на енергия и разполагаемост, който механизъм ще осигури равнопоставено разпределение на тежестта между всички участници на вътрешния пазар.
С оглед поддържане баланса между производство и потребление в електроенергийната система са предвидени промени в съществуващите текстове, свързани с възможността на операторите на мрежи временно да ограничават производството на електрическа енергия. Предвижда се процедура за утвърждаване на цените за предстоящия регулаторен период, съобразена със съкратените срокове, в които регулаторният орган трябва да приложи новия модел.
Промените в Закона за енергията от възобновяеми източници предвижда разпределението на разходите, произтичащи от наложени задължения към обществото, да се извършва между потребителите на вътрешния пазар.