Кр. Паунина: Юли ще започне с предпазливост
През изминалата седмица на БФБ продължи тенденцията на слаба и спорадична търговия, като в петък оборотът на пазара достигна едва малко над 500 хил. лева, коментира за Profit.bg Красимира Паунина, портфолио мениджър в УД „Селект Асет Мениджмънт“.
Вниманието на инвеститорите беше насочено основно върху новините, свързани с провеждащите се годишни общи събрания на дружествата.
SOFIX добави 0.15% към стойността си в петък, приключвайки седмицата с повишение от 1.18% спрямо предходната такава. Най-търгуваните компании за периода бяха „Монбат” АД (+ 4.45%), „Каолин” АД (без промяна) и „Проучване и добив на нефт и газ” АД, (+ 30.62%), като последната оглави класацията на най-печелившите компании не само за седмицата, но и за месеца (+ 68.36%).
BG TR30 също приключи „на зелено” седмицата, като се повиши с 3.44%. Сред компаниите от индекса, които добавиха най-много към стойността си през периода, освен „Монбат” АД, бяха „Индустриален Холдинг България” АД, „Синергон Холдинг” АД и „Химимпорт” АД, които се повишиха съответно с 11.25%, 4.58% и 3.74%.
Губещите индекси за седмицата бяха BG40 (- 1.14%) и BG REIT (- 0.20%). Част от дружествата, които отчетоха най-силен спад за периода, бяха „Фонд Имоти” АДСИЦ (- 8.45%), „Адванс Терафонд” АДСИЦ (- 1.70%) и „Софарма” АД (- 1.26%).
Очакванията ми за началото на новия месец са запазване на ниските обеми на търговия на пазара, като основният интерес на инвеститорите да продължи да се концентрира в компаниите, раздаващи дивиденти.
През юли ще бъдат публикувани и резултатите на дружествата за второто тримесечие от годината, които също ще бъдат съществени за вземането на предстоящи инвестиционни решения. Това предопределя и изчакващата позиция на повечето опитни играчи на пазара, които търсят подценени компании.
Напрегнатата политическа атмосфера в страната не оказва особено влияние на БФБ към момента. Единствено ескалация на напрежението в сегашната ситуация би повишила несигурността сред пазарните участници.
Очаквам на чуждите пазари месецът също да стартира под знака на изчакването. Въпреки че през последната седмица търговските сесии в САЩ, Германия, Великобритания и Япония приключиха положително (основните индекси се повишиха както следва: S&P 500 – 0.87%; DAX – 2.14%; FTSE 100 – 1.62% и Nikkei 225 – 3.38%), пазарите им регистрираха спад за месец юни след съмненията на инвеститорите в евентуално намаление на фискалните стимули от страна на ФЕД в САЩ и разочароващите данни за китайското производство.
В края на седмицата рейтинговата агенция Fitch също така понижи перспективата на САЩ. Очаквам корекцията на пазарите след пролетния оптимизъм, който беше завладял инвеститорите, да продължи, докато не станат ясни конкретните действия на правителството на САЩ, свързани с намаляване на държавния дълг и приемането на федералния бюджет на страната.
Положението в Централна и Източна Европа е сходно с това на развитите страни, като пазарите в Турция, Русия, Полша, Унгария, Чехия и Хърватия приключиха седмицата с ръст (основните индекси се повишиха както следва: XU 100 – 4.37%; RTS – 2.32%; WIG – 0.03%; BUX – 3.75%; PXI – 0.08% и CROBEX – 0.41%), докато към края на месеца всички те регистрираха негативни резултати.
Напрежението от нестихващите политически протести в Турция и продължаващите незадоволителни икономически резултати на повечето европейски страни създадоха допълнителна вълна на отдръпване на местните инвеститори.
А от днес ЕС приема официално и новия си член – Хърватия. Смятам, че през месец юли повечето инвеститори ще останат предпазливи, докато политическите вълнения не утихнат и икономическата обстановка не се нормализира.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи.