Депутатите се готвят за море
Депутатите от новия парламент се стягат за лятна ваканция. Това стана ясно на 20-ия ден от протестите, повод за които стана назначаването на Делян Пеевски за шеф на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
С мотив, че народните избраници ще излязат в лятна ваканция, от парламентарната трибуна вчера социалистът Антон Кутев поиска срокът на работата на временната анкетна комисия, която разследва полетите на Авиоотряд 28, да бъде удължен.
Според приетия правилник за работа на 42-рото народно събрание депутатите са във ваканция през целия август. Макар че въпросът за почивката все още не бил обсъждан от ръководството на парламента, нагласата била ваканция наистина да има, научи "Труд" от депутати. Вариантът обаче бил почивката да е по-кратка, а не цял месец.
Според избраници от различни парламентарни групи било възможно Народното събрание да излезе във ваканция, но депутатите да са "на повикване", за да се върнат на работа при необходимост. Имало и вариант през август да заседават само комисиите.
Мотив за ваканцията можело да стане и липсата на внесени законопроекти, които депутатите да обсъждат. "През 2009 г. и от ГЕРБ искаха да няма ваканция, но накрая имаше, тъй като нямаше работа", коментира пред "Труд" депутат.
Пред БНР Антон Кутев каза, че всичко зависи от графика на парламента. И обясни: "Факт е, че за момента дневният ред на Народното събрание е пълен. Ние работим активно и ако това продължи, ваканцията може да бъде отменена, отложена и всичко останало."
Въпреки че към момента дневният ред на депутатите наистина е пълен, точките се гласуват бързо, тъй като в залата почти няма дебати. Причината - депутатите от ГЕРБ, които са в опозиция, не ходят на работа. От левицата дори призоваха ЕНП, от чието европейско семейство е партията на Бойко Борисов, да настояват хората му да се върнат в пленарната зала.
За да приемат предвидените за вчера седем точки, на депутатите им стигна с близо един час по-малко от предвиденото време. Заседанието на парламента започна в 9 ч и приключи към 13.15 ч. За да не свършат още по-рано, народните представители бяха подканвани да се изкажат от трибуната от ръководството на парламента с репликата: "Колеги, иска ли някой да вземе думата?"
Най-дълги бяха "дебатите" при приемането на т.нар. младежка гаранция - за борба с безработицата след младите. Стигна се и до ситуации реплика и дуплика да си правят депутати от една и съща партия.
Вчерашното заседание на парламента се състоя с кворум на косъм. В зала се регистрираха едва 122-ма депутати. Кворумът отново бе осигурен от "Атака", макар че лидерът им Волен Сидеров го нямаше. По искане на националистите заседанието се предаваше пряко по БНР и БНТ.