Как се развиват печалбите и цените на компаниите от SOFIX?
Въпреки че руският пазар е свързан с политически рискове, подобно на нашия, той често се сочи като един от най-перспективните от редица портфолио мениджъри.
Причината за това – рекордно ниското съотношение цена-печалба, при която се търгуват руските компании - при нива от около 6, което е най-ниското в света сред водещите световни пазари.
Това ниско съотношение се предопределя, освен от понижението на индексите през последната година, и от ръста на печалбите на руските компании, повишили се с около 30% през последните пет години.
За това какви са перспективите пред един пазар до голяма степен се съди от ръста в печалбите, има ли такъв, колко е голям, очаква ли се да продължи и т.н.
Изхождайки от гореспоменатото, за да видим как е оценен индексът на сините чипове SOFIX, ще сравним как са се развивали печалбите на неговите компоненти през годините от момента, когато за последен път е бил при подобни на настоящите нива.
Такъв момент откриваме в средата на февруари 2011 г., когато индексът достигна и се търгуваше при ниво от 450 пункта, от което го делят в момента едва 10-ина пункта.
В таблицата по-долу сме сравнили печалбите на компаниите за четирите тримесечия преди 16 февруари, като сме ползвали данни от консолидираните отчети.
* Цените не включват разпределения и платения за разглеждания период дивидинт.
Както се вижда, ръстът в печалбите на компаниите от индекса идва изцяло от този при два от компонентите му – Булгартабак Холдинг и Адванс Терафонд. Всъщност, без тези две компании на практика би имало спад в сумарните печалби на компаниите от индекса.
Добро развитие наблюдаваме при печалбите на индустриалните компоненти на индекса. Печалбите на Монбат и М+С Хидравлик нарастват с над 30% за посочения период, а при Индустриален Холдинг България се наблюдава компенсиране на сериозна загуба и излизане на печалба в последните четири тримесечия.
Като не особено задоволително през последните две години и половина можем да определим представянето на печалбите на компаниите от финансово-застрахователния сектор, като наблюдаваме сериозно влошаване в резултатите при ЦКБ и Еврохолд.
ПИБ остава изключение от тази тенденция, като от финансовата институция съумяват да стабилизират резултатите си и дори да отбележат ръст в печалбата си от 8.4%.
Стабилен ръст, който е тенденция от последните години, откриваме и при печалбата на Албена. За три години и половина тя се е повишила с 62.7%. За разлика от ръста в печалбата обаче, откриваме спад в цената на акциите й (без да отчитаме дивидента) от 18%.
Всъщност, като се загледаме в представянето на акциите за посочения период, ще открием и неефективното отразяване на индекса на пазара като цяло.
Това, че той е на нивата си от февруари 2011 г. се предопределя основно от промяната в състава му и значителното тегло на акциите на Булгартабак в него. Запазването на нивата на SOFIX се предопределя от повишението с близо 207% в акциите на Булгартабак, както и с 62.7% в тези на Адванс (които реално са повече, ако се отчита дивидентът, изплатен по тях).
Ръстът при тези две позиции замаскира и неутрализира поевтиняването на 11 от 15-те основни позиции на индикатора. Понижението е значително при много от позициите, като възлиза на цели 62.8% при акциите на Химимпорт, 47.8% при ЦКБ, 45.9% при Зърнени Храни и 42.7% при акциите на ПИБ.
Относително по-малко е понижението в цените на акциите на дружествата от индустриалния сектор, което до голяма степен се предопределя от по-доброто представяне на печалбите на компаниите от него.
Може да се каже, че сред най-нелогично представялите се за последните три и половина години, въз основа на ръста в печалбата, са книжата на Стара планина, ПИБ и Албена.
При Стара планина се наблюдава спад в акциите с 31.2%, на фона на ръст в печалбата с 27.4%. При ПИБ има ръст на печалбата от 8.4% и спад в акциите от близо 43%.
В заключение можем да кажем, че индексът има значителен потенциал за ръст, който би се материализирал при подобряване на резултатите на компаниите от финансовия и застрахователния сектор и задържане на добрия ръст в печалбите при индустриалните компании.
Такъв би бил последван от възстановяване на загубените позиции на някои от най-зле представящите се компании за разглеждания период.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции.