Икономистите за актуализацията на бюджета
Непочтено е да взимаш огромен заем, без ясен ангажимент какво ще правиш с парите. Това беше един от коментарите, които се чуха в думите на икономисти, поканени в студиото на Нова телевизия, за да коментират надвисналата актуализация на бюджета. Наред с нея кабинетът възнамерява да изтегли и заем в размер на 1 млрд. лв.
Днес ще се състои извънредно заседание на правителството, на което ще бъде обсъдена актуализацията на бюджета. Новият дълг е една от мерките, които планират управляващите.
„Заем трябваше да се вземе много отдавна, но трябваше да е целево – да е ясно за какво ще отидат парите”, каза професорът по международни икономически отношения и макроикономика Чавдар Николов. „След доста объркани и противоречиви обяснения, последното което ни казаха е, че (заемът) ще отиде за увеличаване на резерва.”
По думите на бившия лидер на СДС Мартин Димитров правителството на премиера Пламен Орешарски мисли за оцеляване, а актуализацията цели купуване на време. „Тази цел обаче не е в полза на българската икономика”, отбеляза той и добави, че кабинетът няма воля за реформа.
Защо няма нужда да се актуализира бюджета според Георги Ангелов
„Може би единственото нещо, в което има някаква логика, е таванът върху дълга”, смята икономистът Георги Ганев. „Не толкова да се вземе този дълг, но да се възстанови законовата възможност в Закона за бюджета да съществува този буфер”. „Хубаво е, ако правителството има някаква спешна нужда, пак да емитира дълг.”
Бившият социален министър Иван Нейков припомни предизборните думи на социалистите, че приходната част на бюджета трябва да бъде увеличена с 900 млн. лева.
„Това беше критиката към Бюджет 2013. Не може да са прави и двата пъти – или са прави, когато казват, че 900 млн. са скрити, или са прави сега, че няма 1 млрд.
Актуализация на бюджет и заем не са мръсни думи”, посочи Нейков. „Ако обаче на повърхността не се вижда за какво ще отидат тези пари, значи те ще отидат за нещо под повърхността”, коментира юристът.