Грандиозна кражба на картини за 1.5 млн. евро в Брюксел
Грандиозна кражба на картини смая тези дни Брюксел. Десет творби, оценени на над 1 500 000 евро, изчезнаха от музея "Ван Бюрен", разположен в околностите на белгийската столица. Сред тях е "Мислителят" на Кейс ван Донген от 1907 г., който струва повече от 1 милион евро.
Крадците са проникнали през задната врата малко преди 4 часа сутринта на 16 юли, по думите на куратора на музея Изабел Анспах. От залата, наречена "черен салон", те са взели произведението на Ван Донген, както и картината на Джеймс Енсор "Скариди и миди", създадена през 1894 година.
Близо до стълбището са свалили скица, надписана като творба на Ван Гог - "Жена, белеща картофи". След това са се качили в кабинета на Ван Бюрен, където са разбили каса и са отмъкнали няколко по-малки картини, сред които са произведения на Питер Брьогел-младши и Йоахим Патинир.
Акцията е извършена светкавично, като на крадците им е отнело само две минути, за да изнесат всичките произведения. Смята се, че те са посетили къщата предварително. Алармите са се включили веднага, но престъпниците са успели да избягат, преди полицията да пристигне.
Най-скъпите откраднати произведения на изкуството
Съседи са забелязали четирима души с BMW, а според свидетели са говорили на френски език. Досега никой не е арестуван. Системата за сигурност на музея обаче е многократно подсилена.
Това, което прави загубата особено голяма, е фактът, че произведенията са от семейна колекция, събирана с голяма любов от Дейвид ван Бюрен, основателя на музея. Той се помещава във вила, изградена в стил арт деко, намираща се в южните предградия на Брюксел, посочва вестник "Стандарт".
Холандският банкер и любител художник Ван Бюрен (1886-1955) и съпругата му Алис (1890-1973) са построили къщата през 1928 година. Колекцията им от над 200 картини и скулптури, датиращи в периода XVI - XX век, е събирана десетилетия.
През 1975 г. техният дом, заедно с поръчковите мебели, се превръща в музей. А само преди месец уникалната градина към вилата отново отвори врати, след като бе изцяло реставрирана.