11 промени в кухнята, които ще ви помогнат да отслабнете
В наше време не всеки е в състояние да се храни правилно - забързаният ритъм на живот налага свои собствени правила и много хора биха искали да се разделят с няколко килограма, но времето за спортни зали и джогинг, уви, все не е достатъчно. Въпреки това, има няколко начина да направите диетата си поне няколко идеи по-здравословна с някои промени в кухнята. Какви са те, разказват Марлене Шварц, заместник-директор на Центъра за хранителна политика и затлъстяването в Йейлския университет и Мери Стори, професор по епидемиология и обществено здраве в Университета на Минесота:
1. Преместете бисквитите.
Ако сте от хората, които трудно могат да се въздържат от покапването на нещо малко и калорично между храненията, скрийте изкушенията като бисквити, чипс, ядки. Преместете ги във висок шкаф – така те хем няма да са непрекъснато пред очите ви, хем ще имате време да премислите, докато успеете да ги достигнете.
2. Сложете купа с плодове на видно място.
Вместо чипс и бисквити, сложете на масата фруктиера с пресни плодове - това е много по-полезно."Редовната консумация на пресни плодове и зеленчуци ще обогати диетата ви с с важни витамини" - казва професор Шварц и добавя, че най-добре да се насочите към плодове, които се почистват бързо и не изискват готвене: ябълки, портокали, банани и грозде. Редовно зареждайте фруктиерата.
3. Използвайте кутии за храни.
Ако не можете да се стърпите между отделните хранения, пригответе няколко прозрачни кутии с нарязани плодове и зеленчуци. Поставете ги на най-видното място в хладилника и когато погледнете в търсене на нещо за ядене, ще видите първо тях. „Ние често сме склонни да залъжем глада си с първото, което се изпречи пред очите ни, така че нека това да са плодовете и зеленчуците“„ заявява проф. Шварц.
4. Организирайте пространството на хладилника.
Правилното позициониране на храна в хладилника ще ви предпази от крайностите в храната."Правилното поставяне на храна в хладилника ще бъде една добра визуална помощ" - казва Шварц. Поставете зеленчуците и плодовете не в най-долното чекмедже, а на най-достъпното място, на което не трябва да се навеждате. Леките и бързоразвалящи се храни също оставете на видно място – така няма да забравите за тях.
5. Пригответе си предварително няколко здравословни закуски.
Ако просто искате лека закуска в движение, можете да си купите или приготвите леки закуски с по-малко изкуствени добавки предварително. Нека има нарязани плодове и йогурти, които децата могат да хапнат, докато чакат основното хранене.
6. Направете кухнята си уютна.
Домашно приготвена храна е винаги за предпочитане пред ресторантската кухня и закупените полуготови продукти, така че се уверете, че вашата кухня е не само функционално, но и уютно място. Сложете например свещник и запалете няколко ароматни свещи в дългите зимни вечери, за да стоплите атмосферата. Купете си малко радио, което можете да слушате, докато готвите, без да се разсейвате.
7. Не оставяйте тави и големи ястия на масата
По време на хранене, по-добре е да не се слагате на масата тенджери и тави. Необходимостта да се разходите ще ви даде възможност да контролирате количеството храна, която ядете, по-добре. Храните, които смятате за нездравословни, пък сложете в непрозрачни кутии и им отредете най-далечния ъгъл на хладилника.
8. Купете си висококачествени съдове за готвене.
"Когато имате големи средства под ръка, приготвянето на храната е много по-приятно," - каза Шварц.
9. Изключете няколко продукта.
Винаги можете да изключите някой вреден и висококалоричен продукт. Например – можете да ограничите десерта до един път на ден. Няма да усетите колко калории можете да спестите по този начин
10. Яжте в кухнята.
Когато човек яде на дивана, докато гледа телевизия, вероятността да преяде е много по-голяма. По-добре е да се ограничи храненето само до рамките на кухнята, това често забравяно правило действа изключително дисциплиниращо, заявява Мери Стори.
11. Използвайте малки чинии.
Неотдавна американският учен Браян Вансинк от университета Корнел, проведе интересно проучване как размерът на чиниите влияе на количеството храна, което ядем. Оказва се, че повечето от нас смятат храненето за приключило не когато усетят насищане, а когато опразнят чинията. Така че – сменете чиниите с по-малки.