Суша унищожила древни цивилизации
Изчезването на процъфтяващи цивилизации в източната част на средиземноморския басейн преди 3 200 години е било в резултат на период на продължителна суша, твърдят френски учени.
Те подчертават, че климатът и неговите промени имат ключова роля в историята на човешките общества, съобщи БГНЕС.
Политическия и икономически срив на някои от най-напредналите цивилизации, като микенската или минойската, до момента се приписваха на човешко унищожение - нашествия в делтата на река Нил или по бреговете на днешна Турция, Сирия и Палестина.
Най-популярните теории за апокалипсис
Авторите на това изследване обаче анализират зрънца от полени, които са намерени в утаечното дъно на соленото езеро Ларнака на остров Кипър. Регистрираните промени на въглеродни изотопи - т. нар. химичен подпис, на местни растения от района, показват, че езерото е било свидетел на влажен период преди силно и прогресивно засушаване.
Това засушаване е продължило четири века и е в основата на изчезването на тези цивилизации. Тези данни, съчетани с археологически открития, дават на учените основания да заключат, че кризата в края на бронзовата епоха в източната част на средиземноморския басейн е била резултат на климатични промени.
Сушата, която е продължила твърде дълго е довела до глад, чужди нашествия и политически конфликти.