Бизнесът и синдикатите подкрепиха актуализацията на бюджета
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС)реши да подкрепи актуализацията на бюджета. След 4-месечно прекъсване Националният съвет за тристранно сътрудничество за първи път(НСТС), за да обсъди промените в бюджета, преди да бъде прегласуван в НС след ветото на президента. Заседанието продължи 2 часа и се ръководи от вицепремиера Зинеида Златанова.
И синдикатите, и работодателите са недоволни от актуализацията на бюджета, но признаха, че трябва да бъде гласувана, за да не се блокира държавата.
Ася Гонева от КНСБ обясни, че не ги удовлетворява социалната част на актуализацията на бюджета. Синдикатът ще продължава да настоява за увеличен ие на минималната работна заплата от октомври, държавна подкрепа, свързана с дълговете на НЕК и БДЖ и задължителните застраховки живот за някои професии, които обаче не се правят от работодателите.
Президентът на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев каза, че още преди приемането на бюджета е предупредил, че ще се наложи актуализация. "Многократно определяхме бюджета като предизборен, планиран до средата на годината. Отсъстваха адекватни политики за здравеопазването, майчинството, науката”, каза той
„Актуализацията на бюджета е неизбежна и няма алтернатива“, коментира Васил Велев от АИКБ. Той обаче попита Министерството на финансите не е ли по-добре да се разпишат по-подробно неотложните и непредвидените разходи или поне тези, които са ясни към момента.
"Преди повече от три години НСТС прие 60 антикризисни мерки и една от тях беше държавата да въведе регистър на задълженията си към бизнеса", напомни Велев и поиска, макар и със закъснение от три години да се създаде този регистър.
Димитър Бранков от БСК заяви, че са готови да подкрепят взимането на допълнителен дълг само срещу конкретни реформи, както и че са съгласни с увеличаването на дефицита, но само срещу реформи.