187 депутати се събраха на обсъждането на ветото на президента
Парламентът започна извънредното си заседание за обсъждане на ветото на президента върху актуализацията на бюджета. В пленарна зала се регистрираха 187 народни представители. Заседанието на Народното събрание ще се предава пряко по националните медии.
Президентът Росен Плевнелиев не присъства, но е отговорил с писмо на поканата на Михаил Миков. В писмото се посочва: „Пожелавам на народните представители да проведат ефективен дебат по актуализацията на бюджета. От качествена дискусия българското общество ще бъде информирано за какво ще се използва публичния ресурс. Вече оповестих своите мотиви”.
В пленарна зала присъстват министър-председателят Пламен Орешарски и министрите Петър Чобанов, Таня Андреева.
Комисията по финанси отхвърли ветото
Председателят на комисията Йордан Цонев представи мотивите, с които отхвърля ветото на президента.
„Невярно е, че изпълнението за месец юни бележи спад спрямо първото полугодие на годината. В бюджета по консолидираната фискална програма са предвидени данъчни приходи в повече от планираните за 2012 г. в размер на 1.8 милиарда лева. Правителството предлага в актуализирания бюджет намаление на данъчните приходи с 555 милиона лева.
Правителството се ангажира с мерки за повишаване на събираемостта, мерки за борба със сивата икономика, за намаляване на контрабандата, за оптимизиране на работата на приходните администрации, за да събере в повече от първото полугодие на 2013 г. 598 милиона лева данъчни приходи само по републиканския бюджет”, се посочва в мотивите.
„По отношение на „Резерв за непредвидени и неотложни разходи” комисията смята, че в доклада на комисията за първо гласуване по Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2013 г. ясно е отбелязано за какво ще се разходват предвидените в повече 286 милиона лева бюджетен кредит на „Резерв за непредвидени и неотложни разходи” в частта „за структурни реформи и допълнителни фискални мерки”, а именно:
„В резерва за непредвидени и неотложни разходи, в частта му за структурни реформи и допълнителните фискални мерки е заложен ресурс в общ размер 286 милиона лева за разходи, както следва: за разплащане на задължения към бизнеса – 160.4 милиона лева; за обезпечаване на социалните плащания за най-уязвимите групи – 40 милиона лева; за облекчаване на тежестта върху потребителите при изкупуване от тях на електрическа енергия по преференциални цени, което ще бъде за сметка на приходи от продажба на квоти за емисии на парникови газове. Включена е оценка за приходи от продажба на квоти за емисии на парникови газове в размер на 85.6 милиона лева”, е записано в мотивите към отхвърлянето на ветото.
Цонев добави, че при управлението на ГЕРБ е имало пълна липса на реформи и неефективност на разходване на публичните средства, предаде Фокус.
Бойко Борисов (ГЕРБ): Актуализацията на бюджета е абсолютно ненужна
"Актуализацията на бюджета е абсолютно ненужна. Приходните агенции в момента събират повече приходи от планираното", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, цитиран от novini.bg. "Целта е още веднъж хората да разберат, че не е нужна тази актуализация, че приходните агенции в момента събират повече приходи от планираното. Абсолютно е ненужна актуализацията. Вместо да се стегнат и да събират приходи, и да работят, те тръгнаха по най-лесния начин – с кредити, които да похарчат, а лихвите по кредитите и това, което след това ще се връща, главници, ги оставят на младите хора”, заяви Борисов. „С днешната актуализация след една години всички ние ще се чудим как да затягаме колана, за да можем да решим катастрофата, в която ще ни вкарат. На моите приятели – синдикалните лидери, да има кажа, че с днешната си подкрепа, след една година ще се червят. Управляващите така са решили, ще го актуализират днес, а всички ние след една година ще теглим от това решение, което днес ще се вземе”, заяви лидерът на ГЕРБ.