Федералният резерв на САЩ официално се съгласи с гледната точка на своя лидер Бен Бернанке, че икономиката ще се съвземе много скоро и централната банка ще може да осъществи предвидените реформи преди края на годината, стана ясно след срещата в сряда.

Централната банка не е дала ясен сигнал дали съкращаването на плана за месечно изкупуване на активи в размер на 85 млрд. долара ще започне през септември, октомври или декември - датите на трите оставащи срещи за 2013 г.

Съществуват известни сигнали, че мнозинството подкрепя идеята стартът да е през септември, а освен това липсват и силни аргументи против този по-бърз ход. Все още обаче се забелязва конфликт между различните гледни точки и мнозинството е далеч от единомислие.

„Липсата на силен консенсус на срещата през юли не премахва септември като възможен вариант“, каза Millan Mulraine, директор на американските проучвания и стратегии в TD Securities. От друга страна, Ethan Harris от Bank of America Merrill Lynch смята, че не вижда никаква нагласа в централната банка, която да наклони везните в полза на септември.

Очакванията на финансовите пазари са централната банка да намали стимулите си с 20 млрд. долара след срещата през септември.

Според Josh Shapiro, член на MFR, от Фед ще изяснят намеренията си относно предстоящите по един или друг начин съкращения след доклада за безработицата през август, който се очаква да излезе на 6 септември.

„Те няма да са уклончиви, очакват ни едни напрегнати 12 дни между реализирането на доклада и новата среща на Фед, която е предвидена за 17-18 септември“, допълни той.

Американските акции завършиха с рязък спад в сряда, загубвайки контрол над късното следобедно възстановяване, след като инвеститорите обмислиха решението на Федералния резерв. Индексът S&P 500 загуби 9.55 единици (0.6%), достигайки 1,642.80, а Nasdaq Composite отстъпи с 13.80 пункта (0.4%) до 3,599.79.

Европейските фондови пазари също се придвижиха на по-ниски нива в сряда, след като инвеститорите останаха предпазливи заради срещата на американския федерален резерв. Английският индекс FTSE 100 се раздели с 1% до ниво от 6,390.84, немският DAX 30 падна с 0.2% до 8,285.41, а френският CAC 40 загуби 0.3% от стойността си, затваряйки на 4,015.09.

EUR/USD
Еврото отбеляза драстичен спад спрямо долара в сряда. След вчерашната изключително успешна сесия средата на седмицата се оказа повратна точка за единната валута и тя загуби натрупаните позиции от предишния ден. Стартът бе сложен при цена от 1.3416 и още в началото трендът, без никакви колебания, се отправи надолу. Мечите настроения направляваха посоката по време на цялата сесия, а най-ниски стойности бяха достигнати при 1.3334 след дългоочаквана среща на Фед. Търговията бе затворена на малко по-високата цена от 1.3354. Ако посоката на движение остане низходяща, EUR/USD ще се приближи до подкрепата при 1.3160.

Подкрепа: 1.3160; 1.2990; 1.2750;
Съпротива: 1.3542

GBP/USD
Британската валута се оказа твърде непредвидима в средата на седмицата и противно на очакванията затвори на по-ниски нива спрямо американския долар. След като по време на цялата сесия посоката на тренда бе в полза на паунда, само два часа преди края с две мощни движения натрупаните позиции бяха изгубени. Двойката отвори на цена от 1.5665, а бичият тренд бе водещ, регистрирайки връх при 1.5716. След това обаче силите се смениха и много бързо дъното при 1.5636 бе стигнато. Търговията бе закрита на малко по-високата стойност от 1.5656.

Подкрепа: 1.5015; 1.4812;
Съпротива: 1.5750;

USD/CHF
Американският долар отново натрупа позиции спрямо швейцарския франк в сряда. След като вчера претърпя загуба, средата на седмицата бе по-благосклонна към щатската валута. Двойката стартира при цена от 0.9171, като още тогава бичите настроения се настаниха трайно и направляваха трендът, който не регистрира особено резки промени до края на търговията. Най-високи стойности бяха стигнати на ниво от 0.9234. Финалната линия бе пресечена при курс от 0.9221, като по този начин доларът почти напълно възстанови загубата си от вчера. Ако посоката на движение се запази, USD/CHF ще пробие съпротивата при 0.9400.

Подкрепа: 0.9129;
Съпротива: 0.9400; 0.9750; 0.9840;

USD/JPY
Сесията в сряда се оказа особено успешна за американската валута спрямо японската йена, като тя не само възстанови изгубените от вчера позиции, но и успя да завърши на по-високи нива. Двойката стартира на цена от 97.25 и след като достигна най-ниска точка при 97.11, трендът се отправи към по-високи позиции. Връх при 97.97 бе регистриран в късните часове отново под въздействието на резултатите от срещата на Федералния резерв на САЩ. Валутите затвориха търговията на цена от 97.66. Ако възходящият тренд продължи, USD/JPY ще направи тест на първата съпротива при 100.00.

Подкрепа: 95.80; 93.75;
Съпротива: 100.00; 102.50; 103.70;

Отдел Международни финансови пазари
ИП Евро-Финанс АД

forex@eurofinance.bg
www.eurofinance.bg

* Настоящият материал не представлява препоръка за покупко/продажба на ценни книжа.