Високоплатени професии, за които не е нужно висше образование
Близо една трета от пълнолетните в САЩ имат университетска диплома. И докато тя вече не гарантира непременно намирането на работа, както едно време, завършването на колеж е предварително изискване за по-голяма част от високоплатените професии.
Измежду професионалните категории, чието годишно заплащане е било минимум 60 000 долара през 2012 г., само за няколко не е била необходима някаква форма на висше образование. За най-високо платените професии е била необходима бакалавърска степен, а в много случаи и магистърска или докторска степен.
За тези, които не могат да си позволят да посещават колеж обаче, все още има множество високоплатени професии, за които е необходима само диплома за средно образование. От изданието 24/7 Wall St. са прегледали професионалните профили от Бюрото по трудова статистика през 2012 г., за да определят кои професии са най-високо платени и по принцип за тях не се изисква нищо повече от диплома за средно образование.
Много малко от тези професии обаче са достъпни веднага за някой, който току що е завършил гимназия. За някои от тях не е необходима бакалавърска степен, но при тях има значително обучение на място или придобиване на различни сертификати. Повечето от тях изискват години работа на по-ниски позиции, преди човек да може да се издигне в йерархията.
Заплащането при много от тези професии е добро заради опасните или неблагоприятни условия за работа. Машинистите в метрото, които получават средно близо 63 000 долара годишно, прекарват дълги часове под земята. Асансьорните техници и операторите в ядрени централи работят при животозастрашаващи условия и съответно са по-добре заплатени.
Ето и кои са седемте най-високо заплатени професии, за които е необходима само диплома за средно образование:
7. Машинисти в метрото и ватмани на трамваи
- Среден годишен доход: 62 730 долара
- Общ брой на заетите: 8 750
Заплащането за тази професия е добро вероятно поради това, че служителите трябва да са гъвкави по отношение на работното време, тъй като общественият транспорт често работи и в почивните дни, на празници и през повечето часове, ако не и денонощно. Освен това те са отговорни за безопасното придвижване на големи групи хора.
Повишенията на заплатите обаче не са големи. Най-високо платените 10% са получавали по над 73 590 долара през 2012 г. или не много повече от средната заплата.
6. Модни дизайнери
- Среден годишен доход: 62 860 долара
- Общ брой на заетите: 16 560
Разликата в доходите на модните дизайнери може да е доста голяма. Най-високоплатените 10% от тях са печелели по над 126 290 долара през миналата година, докато най-ниско платените 10% са заработвали по по-малко от 34 110 долара.
Все по-често срещано обаче е модните дизайнери да имат някакво официално образование, тъй като тяхната работа изисква все повече работа с компютърни технологии. Креативността обаче си остава най-важното качество за тази професия.
5. Енергийни разпределители и диспечери
- Среден годишен доход: 71 690 долара
- Общ брой на заетите: 11 590
Енергийни разпределители и диспечери отговарят за преноса на електричеството, от където то се генерира до разпределителната мрежа. В случай на ремонти или повреди, разпределителят или диспечерът трябва да пренасочи преноса на електричество и да организира поддръжката.
Подобно на операторите в ядрените централиь освен диплома за средно образованиеь тази работа изисква обстойно обучение на място и придобиване на съответните лицензи.
4. Детективи и криминални следователи
- Среден годишен доход: 74 300 долара
- Общо брой на заетите: 109 230
Най-високоплатените 10% от детективите и криминалните следователи са получавали по над 122 990 долара през 2012 г. Представителите на тази група често започват кариерата си като полицаи, а от тях се очаква да преминат обучение на място и да покрият физически и персонални квалификации в тази сфера.
Освен тези изисквания, един отличен детектив трябва да притежава качества, които по-трудно се преподават като добри комуникативни умения, съпричастие, лидеркси умения и добра преценка. Подобно на всички полицаи, детективите и криминалните следователи често работят под стрес и физическо натоварване и трябва да са подготвени да се справят с потенциално опасни ситуации.
3. Оператори в реактори на ядрени централи
- Среден годишен доход: 74 990 долара
- Общ брой на заетите: 7 140
Операторите в ядрените реактори са отговорни за контрола над оборудването за генериране на електричество, в това число турбини и реактори. Познанията по математика и естествени науки са ценни в тази тази професия, но висшето образование не е задължително.
Залогът за правилното управление на тези съоражения е голям и изискването само за диплома за средно образование изглежда изненадващо. Повечето оператори обаче преминават през обстойно и дългосрочно обучение на място. След като получат лицензq те трябва да преминават изпит за експлоатация на ядрената централа всяка година и да подновяват лиценза си на всеки шест години.
Високото ниво на отговорност и необходимите умение за тази професия означават, че тя е добре платена. Най-високо платените 10% от работниците са получавали средно по над 97 000 долара годишно.
2. Асансьорни техници
- Среден годишен доход: 76 650 долара
- Общ брой на заетите: 19 700
Условията на труд за представителите на тази професия са лоши (те прекарват много часовe на тъмни и тесни места), но те също така трябва да притежаваj доста сериозни умения и познания. Честа практика при тази професия е четиригодишната работа като помощник.
Кандидатите също така трябва да се запознаят с теорията на електричеството и електрониката и да имат познания по математиката и приложна физика в добавка към хилядите часове заплатено обучение на място. По подобие на няколко други високоплатени професии, за които не е необходимо висше образование, асаксьорните техници също трябва да поддържат добра физическа форма.
1. Авиопилоти, помощник-пилоти и бордови инженери
- Среден годишен доход: 114 200 долара
- Общ брой на заетите: 66 270
Повечето пилоти в днешно време имат бакалавърска степен, но мнозина все още придобиват квалификация от армията или от посещение на летателни училища. Професионалните пилоти, независимо дали превозват пътници или товари, трябва да имат лицензи за пилоти и оценка на способността на кандидата за полет по прибори.
Средното годишно заплащане за авиопилоти, помощник-пилоти и бордови инженери е 114 200 долара – най-високото сред професиите, за които е достатъчна и само диплома за средно образование. Един на всеки четирима представители на тези професии е заработвал по над 154 100 долара годишно през миналата година.