Най-красивите гробища в света
Има гробища, които изглеждат направо идилично: омагьосани оазиси, цъфнали градини, музеи на открито, пълни с история…
Места за съзерцание и размисъл, на които можете да се разхождате дълго, да слушате песента на птичките, да седите на пейка и да потъвате в собствените си мисли…
На тези гробища е наистина красиво. При вида им веднага ще спрете да се страхувате от края:
Усмихнете се! Атмосферата на гробището Sapanta в Северозападна Румъния е всичко друго, но не и тъжна. Пъстро боядисани дървени кръстове и украсени с истории от живота на мъртвите гробове, рисувани още през 1935 г. от художника Йон Патрас.
С действието си той е искал да покаже, че и гробовете на бедните хора могат да изглеждат красиво. Румънското гробище се е превърнало в туристическа атракция.
Мраморни ангели под палмите: това ще намерите на гробището Key West във Флорида (САЩ). Около 100 000 души са открили покой тук – но не под земята, а над нея. Причината е, че островът се намира точно над морското дъно, а мъртвите трябва да бъдат на сухо.
Key West е създадено през 1847 г. за жертвите на ужасен ураган. Гробището е известно със странните надписи на мемориалните камъни, като например „I told you I was sick“ („Казах ти, че съм болен“) или пък „At least I know where he is sleeping tonight“ („Е, сега поне знам къде ще спи тази вечер“), написан от вдовица.
Подводното гробище Neptuns Memorial Reef се намира на три мили от Key Biscane (Флорида, САЩ). На дълбочината му от около дванадесет метра има достатъчно място за приблизително 100 000 погребани души.
Въпреки високата си цена от 7000 долара на гроб, подводното гробище е доста популярно и все повече хора решават да лежат на морското дъно завинаги.
Завинаги в тропическото слънце на Мексико – това предлага колоритното гробище Xcaret в Юкатан. Гробницата е конусообразна и отразява григорианския календар: седем тераси символизират дните от седмицата, 52 стъпки – седмиците, и има 356 гроба – по един за всеки ден от годината.
Автомобили, дворци, цветя… Креативно проектираните гробове в мексиканското гробище показват това, за което са мечтали хората приживе.
„Ще се видим отново в Олсдорф“, така казват в Хамбург, Германия. Гробището се намира в северната част на града и е най-големият гробищен парк в света – цели 400 хектара!
Красиви пейзажи привличат приятелите на ботаниката още от 1877 г., когато е построен паркът от Вилхелм Кордес. Досега са погребани около 1.4 милиона души там, между които и популярни личности. С тесните си улички гробището може да изглежда дори романтично…
Този монументален комплекс се намира на еврейското гробище в Берлин – най-голямото еврейско гробище в Европа. То отразява по впечатляващ начин еврейската общност от 19 и началото на 20 век.
Гробището е не просто голямо, но и много красиво: гробовете на евреите са построени така, че в крайна сметка да се върнат към природата…
Папрат, бръшлян… Пищно изглежда лондонското гробище Highgate. Хората обичат дългите разходки из гробището, на което са погребани Карл Маркс и Зигмунд Фройд.
Кристофър Лий засне зловещия филм Дракула тук. Но между обраслите гробници и келтските кръстове викторианското гробище изглежда по-скоро уютно и привлекателно, отколкото страшно.
Малко градче на мъртвите има и на най-известния парижки хълм. Гробищата на Монмартр са дом и на безброй диви котки.
Разходката из гробището на Монмартр е истинско пътуване в миналото, тъй като много от гробовете са на повече от 200 години. В северната част днес все още се провеждат около 500 погребения ежегодно.
Cimitero Monumentale в Милано, Италия: великолепието в готически, ренесансов и арт нуово стил оставя гостите буквално без дъх.
Елегантният град на мъртвите е бил предназначен за богатите. През 19 век е било обичай да се поръчва гроб, докато човекът все още е жив. На обикновените хора обаче достъпът зад високите стени на гробището е бил забранен.
С повече от три милиона погребани хора, централното гробище на Виена, отворено през 1874 г., има повече "население" от самия град. Изразено в числа, това е най-голямото гробище в Европа.
В началото централните гробища не били популярни сред виенчани. Били твърде далеч от града, с твърде малко растителност, много мрачни… В отговор на критиката, решили да прехвърлят гробовете на знаменитости, сред които Франц Шуберт и Лудвиг ван Бетовен, за да се погрижат за "имиджа" на гробището и да добие по-голяма популярност.