Историята на училищните униформи започва в Обединеното кралство. За Великобритания униформата е част от историята на училището. Всяко училище разполага със собствена униформа, която включва дори шапка, вратовръзка, връхна дреха и чорапи. Елитните училища имат и своя емблема, носена върху униформата.

Така изглежда униформата на известното лондонско училище Хароу:

Първокласници в традиционна английска униформа

В Обединеното кралство могат да се видят и подобни на тази униформи. Учениците на училището на Christ Hospital носят такава униформа от 450 години. Оказва се, че облеклото от времето на Тюдорите се приема много добре и от съвременните деца.

В Европа като цяло не обичат униформите. В Германия няма униформи и те не се възприемат добре, а във Франция политиката на училищна униформа съществува само в годините 1927-1968.

В Индия училищна униформа се изисква и се състои най-често от светла риза и по-тъмен панталон за момчетата и блуза с пола - за момичета. Цветовете на униформите са различни в различните щати. В някои училища ученическа униформа може да бъде сари в еднакъв цвят и форма за всички деца.

В Китай най-често на училище се ходи с анцунг - зимен и летен. Първият включва пуловер (или яке с цип) и панталони. Вторият най-често се състои от бяла яка риза и шорти. На много места в Китай учениците все още ходят на училище с червени връзки и значки.

Червени връзки могат да се видят и в Куба

Както и в Северна Корея

Училищни униформи има и в много училища в Австралия и Океания. Заради горещия климат най-често те включват и шапки.

В Сингапур всяко училище има свои цветове. Обичайно момчетата ходят на училище с шорти или панталони с определен цвят и бяла риза с къси ръкави. За момичета униформата се състои от блуза и пола или лятна рокля. Някои училища са приели напълно бели униформи, за да спасят доколкото могат децата от горещините.

В Африка можете да се срещнете ученици в синьо облекло, но също така и в жълто, розово, лилаво, оранжево и зелено:

Кения

ЮАР

Гана

В Ямайка и повечето страни от Карибите, освен униформата, има ограничения за допустима височина на токчета. За бижута (с изключение на обици) важи всеобща забрана, а някои училища имат свои собствени изисквания и за прически.

В обикновените училища в Кипър момчета носят сиви панталони с бяла риза, а момичетата - сива пола или панталон и бяла риза.

В Турция училищната униформа е различна за различните нива на образование. Например учениците в основното училище носят сини униформи. В гимназията момчетата носят тъмносиви панталони, бели или сини ризи, сака и вратовръзки. Момичетата носят поли и ризи от същия цвят, както на момчетата, както и вратовръзки. В повечето частни училища има собствена училищна униформа.

В училищата на мюсюлманските страни често училищата са разделени на женски и мъжки. Впрочем в повечето страни, момичетата слагат хиджаб след 12-годишна възраст.

Така изглежда униформата в Сирия

В Иран

В Дубай

В Саудитска Арабия

В Япония за по-голямата част от средните и висши училища униформата също е задължителна. Момчетата носят униформа, наречена "гакурам", момичетата - сейлор фуку:

Празнична униформа във Виетнам

В Южна Корея

В САЩ и Канада има ученическа униформа в много частни училища. Държавните училища сами определят дрескод за своите ученици.

По материали в чуждия печат.