Вчера финландската компания Nokia обяви, че продава подразделението си, специализирано в разработването, производството и продажбата на мобилни телефони и други мобилни устройства на Microsoft. За всички материални активи Microsoft ще плати 3.79 милиарда евро, а за свободен достъп до патентната база на Nokia (за 10 години Microsoft ще могат да използват всички досега патентовани технологии на Nokia) - още 1.65 милиарда евро.

1871

Nokia е основана в южната част на Финландия от инженер Фредрик Идестам. Първата ѝ дейност е производство хартия. Компанията по-късно преминава към каучук и кабели и накрая - електроника, чрез поредица от сливания и придобивания.

1979

Nokia-Mobira Oy започва разработването на първите мобилни телефони за първата напълно автоматизирана клетъчна мрежа, първото поколение NMT-450 стандарт. През 1982 г. е създаден първородният за компанията телефон Mobira Senator: впечатляваща с размерите си кутия с тегло 9.8 кг. Разбира се, по това време никой не мисли да носи телефон в джоба си, но Mobira Senator може да бъде сложен в автомобил. Две години по-късно компанията създава Mobira Talkman, тежащ само 5 кг.

1987

Nokia въвежда първия си мобилен телефон, който може да се носи в ръката Mobira Cityman с тегло 800 г. Той струва 24 000 финландски марки, но богатите бизнесмени не се плашат от цената. Телефонът печели прозвището Gorba, след като съветският лидер Михаил Горбачов е заснет да се обажда по този телефон от Финландия в Москва.

Nokia 1011 - 1992г.

В края на 1980-те години Nokia е започнала да развива мрежово оборудване за мрежи с качествено нов формат - GSM, и на 1 юли 1991 година финландският премиер Хари Холкери провежда първият в света GSM разговор. Ръководителят на финландското правителство държи в ръката си само прототип на мобилния телефон на Nokia.За масови продажби Nokia 1011 постъпва на 10 ноември 1992. Апаратът тежи малко по-малко от половин килограм. Има монохромен дисплей и вдигаща се антена, а в указателя му могат да се съхранят 99 номера. Никел-кадмиевата батерия поддържа телефона в работещо състояние 12 часа, при общо време за разговори с едно зареждане от 90 минути. Nokia 1011 идва с логото Connecting people (Свързва хората).

1994

Nokia за първи път въвежда фирмения рингтон, който се включва при стартиране на телефона.

Nokia 8110 - 1999г.

Nokia става най-големият световен производител на мобилни телефони през 1998- позиция, на която ще остане в следващите 14 години.

През 1999 г. Nokia пуска модела 8110, който става истинска звезда на Холивуд. Именно него използва Нео в „Матрицата“, за да се свърже с останалите на кораба и да разбере, че той е Избраният.

Най-успешните

През същата година Nokia представя 3210, един от най-популярните и успешни телефони в историята, продавайки 160 милиона броя.

Nokia 3310, легендарният, надежден и практически нечуплив телефон. Тези телефони са оцелявали дори и в перална машина. Екранът все още е черно-бяло. Но е имало игри, калкулатор и будилник. Компанията продава 126 млн. такива телефони.

Nokia 1100 е представен през 2003 г. До днес това е най-продаваният мобилен телефон на всички времена.

Nokia 7650-2002.

Това е първият телефон с вградена камера, макар и едва 0.3 мегапиксела.

2005

Nokia празнува продажбата на 1 милиард мобилни телефони в световен мащаб.

Nokia Lumia 800-2011

Първият смартфон, произведен от Nokia, работещ с операционната система Windows Phone. Има включена услуга Office 365, в който потребителят може да редактира документи, създава таблици, да работи с PowerPoint и да създава документи OneNote.

2012

Samsung изпреварва Nokia като най-големият в света производител на мобилни телефони.

Печалбите на Nokia стремително падат и компанията заяви, че ще съкрати още 10 000 работни места в мобилното си подразделение до края на 2013 година. Наблюдателите питат дали това ще бъде достатъчно.

2013

Съкращенията във финландската компания продължават. Nokia и Microsoft водят преговори за възможността за закупуване на гиганта. Разговорите са прекъснато заради финасовите притеснения и слабия пазар на акции на Nokia.

На 3 септември двете компании обявиха сделката.

Nokia затваря главата с култовите си мобилни телефони, които някога нямаха конкуренция в продажбите.

По материали от ДПА и The Telegraph