Минималната заплата у нас купува най-малко бензин в ЕС
Темата за минималната работна заплата у нас е изключително актуална заради плановете на правителството да я повиши от началото на следващата година до 340 лева - на фона на настоящото й ниво от 310 лева.
Това провокира екипа на Profit.bg да направи справка каква е минималната работна заплата в страните от ЕС. За по-голяма съпоставимост ще измерим и количеството бензин, което тя може да купи в различните страни членки.
По данни от септември страната ни се отличава с най-ниска минимална работна заплата в ЕС - при ниво от 159 евро. Фактът е налице въпреки непрекъснатия й ръст през последните години - през 2006 г. (преди влизането на страната ни в ЕС) е била едва 160 лева, което е повишение от близо два пъти до днес.
* Данни: energy.eu
За сравнение в Румъния, която в началото на годината бе с по-ниска минимална работна заплата (157 евро), се наблюдава повишение, като през септември минималната работна заплата вече е 179 евро (350 лева). Или казано по друг начин, дори и след евентуалното повишение до 340 лева, страната ни отново ще е с най-ниската минимална работна заплата в ЕС.
Латвия и Литва са следващите страни с най-близки до нашата минимална работна заплата, макар и близо два пъти по-високи, в размер съответно на 285 и 290 евро.
Интересен е фактът, че бъдещата потенциална страна членка на ЕС – Хърватия, се отличава с минимална работна заплата в размер на 401 евро, значително по-висока дори от заплатата в Чехия при ниво от едва 320 евро.
По отношение на ръста в минималната заплата, за последната година и близо осем месеца страната ни може да се похвали с втория най-голям ръст в индикатора в размер на 15%. С по-голям ръст, както може да се види от таблицата по-долу, се отличава само Литва. Ръстът на минималната заплата в Румъния е 10.5%, а в Унгария 12.2%.
Средно минималните работни заплати в ЕС се повишават с 4.2%.
Напълно логично, с най-голямо понижение в минималната заплата се отличава Гърция – в размер на цели 22%.
Ниската минимална работна заплата, сама по себе си предполага, че ще сме относително назад по обем бензин, който може да се купи с нея. Ситуацията обаче се влошава допълнително, след като бензинът у нас е относително скъп, дори и сравнен с останалите страни от ЦИЕ.
Получава се така, че минималната работна заплата у нас купува близо 121 литра бензин А95, на фона на близо 142 литра в Румъния.
Известно подобрение обаче има в покупателната сила на минималната заплата, на фона на това, че тя е купувала едва 105 литра бензин преди година и осем месеца.
За сравнение в Люксембург, където минималната работна заплата е най-висока в ЕС при 1 874 евро, а цената на бензина е много близка до тази у нас – по-висока едва с три евроцента, количеството бензин, което купува заплатата, е близо 1 400 литра.