По всяка вероятност, вие вършите повече работа, отколкото някога е вършена. Това е така най-вече, защото можете да правите много повече, много по-бързо, където и да сте, чрез електронна поща, текстови съобщения, мигновени съобщения, Twitter и интернет.

За вас въпросът не е колко можете да свършите, а дали вършите правилните неща. Това бе най-честото оплакване по време на трите дни на форума Conscious Capitalism C.E.O. Summit meeting, който се проведе в Ню Йорк с участието на 200 главни изпълнителни директори, съобщава NYT.

Какво ви пречи да сте наистина продуктивни, тоест да намирате точния баланс между това, което е спешно, и това, което е по-малко належащо, но с по-голяма дългосрочна добавена стойност за работата ви.

Имате нужда от повече сън, отколкото си мислите, а може би и много повече, отколкото си мислите

Ние живеем с вкоренения мит, че един час по-малко сън ще ни даде един час повече продуктивност. Всъщност един час по-малко сън ще ни даде един час повече будуване и най-вероятно ще сте по-малко отпочинали. Това е гаранция, че продуктивността ви по време на деня ще спада по-бързо.

Дори да се лишавате от малко количества сън, това ще се отрази силно на умствените ви способности. Изследванията показват, че 95% от хората се нуждаят от 7-8 часа сън, 2.5% се нуждаят повече от 8 часа и още 2.5% от по-малко. Според изследователите броят на хората, които могат да отпочинат пълноценно с 5 или по-малко часа сън на денонощие е практически равен на нула.

Ако получите достатъчно количество сън, вие ​​ще постигнете повече, за по-малко време и с по-високо качество.

Имате нужда да подредите приоритетите си

Направете най-важното нещо първо. Не започвайте деня си с електронната поща- в нея едва ли има нещо неотложно. А ако има – разгледайте само тези съобщения и игнорирайте останалите, вместо да рискувате да им отделите най-ценното си време, когато вниманието ви е най-изострено, имате най-много енергия и най-малко се отвличате със странични неща. Съветниците по ефективност препоръчват да определите най-важната работа за деня си още от предходния ден и да ѝ посветите първите 90 минути от работния си ден.

Имате нужда от почивка

Човешките същества са проектирани да работят на 90-минутни цикли: през тях ние се движим от физическа активност към умора, възстановяване и отново. В резултат на това ние работим най-добре с почивки на всеки час и половина. Като пример: представете си, че трябва да направите сто клека за 30 минути. Как ще увеличите шанса си за успех – като клякате непрекъснато до пълно изтощение или като правите кратка почивка на всеки 5-10 клякания? Почивките ви позволяват да държите по-добра форма по през целия ден и да се чувствате по-малко уморени в края, а това определено ви гарантира повече продуктивност.

Спрете да протакате

Друг аспект на разделената на 90 минути работа е заимстван от спринтьорите – спринтьорите виждат финала пред очите си от самото начало. Когато се фокусирате за по-кратки периоди, това ви мотивира да работите по-интензивно, а следователно - ще свършите повече работа, за по-малко време, с по-високо качество.

Защо да сте активни невинаги означава да сте продуктивни?

Ние сме устроени така, че по инерция се заемаме с нещата, които ни се струват най-спешни, или с тези, които ни се струват най-лесни. В резултат можем да прекараме целия работен ден в рутинни дейности с малка добавена стойност към работата ни.

Съветниците по ефективност непрекъснато ни напомнят за силата на списъците, които ни позволяват да разтоварим главата си от мисли какво още трябва да свършим през деня. Всеки от нас има сравнително малка оперативна памет и вероятността да забравим и да се отклоним от приоритетите си е голяма. Колкото по-малко неща се опитвате да удържите в паметта си, толкова по-голяма е способността ви да се съсредоточите върху конкретната задача.

Още една полза- когато сте записали всичко на едно място, можете да много по-лесно да решите кое е важно, кое по-малко и кое всъщност не заслужава вашето внимание. В крайна сметка половината от тайната на продуктивността е именно да решите какво всъщност не трябва да правите.