Парламентът прие единодушно на първо четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, предаде „Фокус”. Гласуваха 136 народни представители, като всички бяха „за”. Вносител на законопроекта е Министерски съвет.

Коалиция за България подкрепя законопроекта, заяви Петър Кънев. Той благодари на колегите си от ГЕРБ за подкрепата за промените и отбеляза, че това показва, че могат да работят заедно, когато става въпрос за благото на бизнеса.

Парламентът реши да се погасяват първо главниците за данъците и осигуровките с изтекъл срок за плащане, а след това лихвите по тях.

Това стана с промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/. С това се усъвършенства единната сметка за плащане на данъци и задължителни осигурителни вноски, посочват вносителите от Министерския съвет. Според тях по този начин се спира начисляването на лихви и се предотвратява натрупването на нови задължения.

Предоставя се възможност в производството по принудително изпълнение по ДОПК да се дава разрешение за извършване на неотложни плащания от длъжника за всички видове публични задължения.

Менда Стоянова и група депутати от ГЕРБ предложиха да се наложи принципът на служебното начало и по отношение на погасяването по давност на тези задължения, но това предложение не беше прието. Отхвърлено беше и предложението им при проверка на приходните органи да се поставя срок за извършването й още с акта за възлагане и той да не може да е по-дълъг от три месеца от датата на възлагането.

Парламентът прие въвеждане на механизъм за обратно начисляване на ДДС при доставките на зърнени и технически култури, които най-често се използват в схеми за измами с ДДС. Измененията са в Закона за данък върху добавената стойност и са записани в заключителните разпоредби на ДОПК. Промените в кодекса влизат в сила от 1 декември.