Десетте най-технологични сгради в светa
Tези високи сгради може да се движат, да се охлаждат или затоплят за сметка на уникалните си фасади и с минимално увреждане на околната среда. Къде са най-технологично напредналите и "интелигентни" сгради в света, нека проследим:
Подвижните кули Al-Bahar (Aedas Architects, Абу Даби, 2012 г.)
През последните години център на високото строителство стана Азия, а в Европа и САЩ залагат не толкова на височината на сградите, колкото на тяхната технологичност и ефективност. Въртящите се кули Al Bahar в Абу Даби обаче съчетават и двете. 29-етажните кули, украсени с мотиви от традиционната архитектура, опровергават самото понятие „недвижим“. Техните фасади се движат.
За да се защити вътрешността от 50-градусовата жега, инженерите решили да покрият фасадата с покривало от златни капаци като пчелна пита, които се отварят и затварят в зависимост от светлината. Степента на отваряне се определя от компютър - от напълно отворено състояние сутринта до затваряне на обяд, когато жегата в Залива е най-голяма.
Банка HSBC (Норман Фостър, Хонконг, 1986)
През 1986 г. с лозунга "сградите, това са технологии" Норман Фостър създава този небостъргач. Високите сгради, независимо от своя величествен вид, през 80-те имали няколко критични проблема: те са твърде големи, за да може да се настаните удобно, почти винаги задушни и твърде сложни за модернизиране. Норман Фостър намира елегантно решение на всички тези проблеми.
Хонгконгският небостъргач с височина 47 етажа е проектиран почти пет години, но е построен за рекордните две години: всички елементи за сградата са предварително приготвени във Великобритания, Япония и САЩ, а след това събрани на строителната площадка. Всички помещения са изградени от олекотени елементи, които висят на основната конструкция като на окачалка. Това облекчава вътрешното преустройство и бъдеща модернизация. Вътре Фостър изградил няколко десететажни атриума, с което се подобрила вътрешната циркулация на въздуха и се позволило да се спестят значителни разходи за сложна вентилационна система. Главната система за придвижване не са асансьорите, макар че в небостъргача има 28 от тях, а системата от 62 ескалатора, свързващи нивата на атриума.
The Olympic Aquatic Center (Заха Хадид, Лондон, 2011)
Ако сградата от Норман Фостър е проектирана с оглед на бъдещи вътрешни модернизации, Олимпийският плувен център на Заха Хадид е проектиран така, че да може да бъде напълно престроен. Заха Хадид обмисля идеята още през 2004 година. Водният стадион за 2500 зрители с три басейна с различна дълбочина прилича на футуристична ютия. За Олимпийските игри в Лондон са направени някои промени в проекта. Центърът получава допълнителни сгъваеми крила за 15 000 зрители и иновативна TV система за излъчване на събитието.
Въпреки футуристичния дизайн, основната структура на сградата е изработена от предварително подготвени във фабриката стоманобетонни елементи, което позволява да се съберат за една година, преди началото на събитието. В момента сградата се преустройва: тя ще загуби големите си трибуни и централната част, а извлечените елементи ще бъдат използвани повторно. Модернизираният басейн ще бъде открит през 2014 г. година.
Вила ZCB (Роланд Лу, Хонконг, 2012)
ZCB (Zero Carbon Building, което може да се преведе като "сграда с нулеви емисии на въглероден диоксид") е сграда – манифест на Роналд Лу. Луксозната къща е направена от рециклирани материали, а покритият със слънчеви батерии асиметричен покрив напълно я защитава и ѝ позволява да се „затъмнява сама“. Северната фасада е разположена преимуществено към вятъра, което позволява използването на естествена вентилация. Тази ориентация и планиране в комбинация с интелигентната система за контрол на микроклимата, може да спести до 45% от енергията.
Ако слънчевата енергия не е достатъчно, може да се използвате биодизел. Теоретично къщата следва за година да произвежда повече енергия, отколкото потребява - излишъкът отива в мрежата на града и постепенно компенсира количеството въглероден диоксид, което се излъчва от самата сграда.
30 St Mary Axe (Норман Фостър, Лондон, 2004 г.)
Със създаването на небостъргача, получил прякора Краставицата, Норман Фостър на първо място се опитва да направи новата сграда още по-ефективна. Той успява да намали потреблението на енергия наполовина. Дизайнът на сградата позволява на 41-етажния небостъргач да бъде както елегантен, така и достатъчно устойчив. Благодарение на хитрата организация се спестява вътрешно пространство и разходи за енергия. Всеки етаж на небостъргача прилича на цвете с шест венчелистчета - атриуми, които Фостър вече е прилагал в Хонконг, за да позволи на въздуха да циркулира между етажите.
Mediatheque (Тойо Ито, Сендай, 2001)
Това е стъклена сграда, която не се бои от земетресения. Хартиените книги отиват в миналото и модерната библиотека трябва да бъде информационен център, смята японският архитект Тойо Ито. Проектираната от него сграда в Сендай не само развива идеята за съвременни мултимедии, но и ги въплъщава в интересни технически решения.
Библиотеката прилича на стъклен куб на седем етажа. Част от фасадата е прозрачна и осигурява достъп на дневна светлина, а другата част е покрита с алуминиеви листове, които отразяват излишната топлина. От всички страни сградата е заобиколена от система от тръби, пръснати по етажите. От една страна, те отнемат от теглото на сградата и я правят устойчива на земетресения. От друга страна, в тях са концентрирани всички комуникации в сградата, включително стълби и асансьори. И трето -тръбите работят за контрол на климата: благодарение на тях в сградата циркулират въздухът и водата.
Офисът на Sony City Osaki (Nikken Sekkei, Токио, 2012 г.)
Новият офис на едно от подразделенията на Sony изглежда като неособено забележителна висока сграда, каквито има хиляди по света. В действителност тя е една от най-необичайните "зелени" сгради. На южната фасада на сградата има слънчеви панели, от покрива се събира вода, когато вали, а вътрешното планиране е такова, че служителите да страдат по-малко от горещините на деня. Но най-важното е , че източната фасада на сградата е огромен изпарител, който се пригажда автоматично към температурите навън и работи като климатик, без да използва електричество.
Къща Memu Meadows (Кенго Кума, Мему, 2012)
В съвременната архитектура, има два противоположни подхода към зелените технологии: едната тенденция е насочена към създаването на интелигентни домове с напреднали технически решения (типичен пример е представената по-горе къща ZCB). Вторият подход е свързан с използването на съвременни технологии и технически решения в традиционни сгради. Един от водещите архитекти при тази тенденция е Кенго Кума.
Най-новият проект от Кенго Кума е експериментална прозрачна къща на остров Хокайдо. Архитектът възпроизвежда традиционният дом на островитяните: конструкция е изработена от лиственица, но с използване на тефлон, стъкло и изолация от пластмасови бутилки между тях. Стените са изградени така, че да осигуряват топло-и звукоизолация. Memu Meadows заема нишата на евтини, прости и много екологично чисти жилища.
The International Trade Centre (Atkins, Манама, 2008)
Международния търговски център в Бахрейн е първата голяма сграда с инсталирани вятърни турбини, която само произвежда енергията си. През 2008 г., по време на приключването на двата 50-етажни небостъргачи бяха инсталирани три от тези турбини. Комплексът се намира в близост до морето, където вятърът духа постоянно. Това позволява тридесетметровите турбини да произвеждат около един гигаватчаса на година, или една десета от нуждите на сградата.
The Shard (Лондон, Ренцо Пиано, 2012)
Ренцо Пиано, вторият автор на центъра Помпиду в Париж, като Норман Фостър се интересува от технологични сгради. Неговото творение, The Shard, както и някои от сградите, които проектира в Америка, имат една интересна специфика: те са проектирани да издържат терористична атака като тази от 11 септември 2011 г., като и всяко друго природно бедствие, благодарение на специфичната форма на сградата.
Модерният небостъргач трябва да бъде град в града. Той трябва да бъде устойчив, самодостатъчен, възможно най-ефективен и икономически изгоден. Ето защо, в Лондон разполагат с всички най-нови технически решения. Двойна фасада с въздушна възглавница се грижи за топлоизолацията . Сензори следят светлината и автоматично променят количеството на падащата светлина. Дъждовната вода се съхранява и използва за контрол на климата и други нужди. Самата сграда рециклира отпадъци и само осигурява значителен дял от потреблението на енергия.