Какви са цените на електроенергията в ЕС и къде сме ние?
Цената на електричеството за домакинствата у нас е била най-ниска в ЕС към края на първото полугодие, сочат данни на Евростат. При ниво средно от 0.092 евро за киловатчас цената е над три пъти по-ниска в сравнение с Дания, където домакинствата плащат по 0.3 евро за киловатчас.
Дания е страната с най-скъпа електроенергия за киловатчас, следвана от Германия с 0.292 евро за киловат и Кипър с 0.276 евро.
Непосредствено след нас по ниски цени се нареждат северната ни съседка Румъния с 0.132 евро за киловатчас и Естония с 0.135 евро за киловат.
Средните цени на електроенергията за домакинствата от 28-те страни членки на ЕС е при ниво от 0.201 евро за киловатчас.
За домакинствата най-ниски данъци на електроенергията се налагат във Великобритания – 4.8%, където, освен нисък процент ДДС, не се начисляват други данъци и такси.
Най-високи са данъците в Дания, съставляващи над половината от цената на електроенергията (57%).
У нас данъците и таксите формират около 16.6% от цената на тока, като към края на първите шест месеца тя е с над 9% по-висока в сравнение с предходната година.
Между първата половина на 2012 г. и първата половина на 2013 г. цената на електроенергията за домакинствата е поскъпнала в 20 членки на съюза.
Най-голямо повишение е регистрирано в Румъния – 26%, следвана от Естония с ръст от 23%. Цените на електроенергията се е понижила с близо 10% в Унгария и със 7% в Белгия.
С използване на покупателната сила на парите за сравняване на цената на електроенергията, което премахва ценовите различия, електроенергията е най-скъпа в Кипър, Германия и Румъния и относително евтина във Финландия, Франция и Люксембург.
Така съпоставена, цената на електроенергията в България далеч не изглежда толкова евтина - намираме се в средата на класацията.
По отношение на цената на електроенергията за индустриалните потребители най-висока е била тя в Кипър, Малта и Италия. Средната цена е 0.12 евро за киловатчас.
Страната ни далеч не е с най-евтиния ток за индустриални производители, като той е по-евтин в страни като Финландия и Словения.
Цената на този тип електроенергия в България е регистрирала второто най-голямо поскъпване в ЕС към края на първото полугодие, като се е повишила със 17%, отстъпвайки единствено на ръста в Естония с 24%.
Най-ниска цена за газта плащат домакинствата в Румъния, Унгария и Хърватия. Цената е най-висока в Швеция, като там е близо четири пъти по-висока в сравнение с Румъния (0.029 евро за киловатчас).
За сравнение у нас цената на газта за домакинствата е при ниво от 0.051 евро за киловатчас към края на полугодието или близо два пъти по-висока от тази в северната ни съседка. Тя е близка до средната за ЕС при ниво от 0.066 евро за киловатчас.