България няма да продава разрешения за пребиваване срещу влог
Парламентът се съобрази с ветото на президента и гласува с корекции промените в Закона за чужденците в България.
В тях е записано, че разрешение за постоянно пребиваване ще получават чужденци, направили инвестиция от 1 млн. лв. в лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление за поне 5 г. Според корекциите, приети днес, за този период влогът няма да може да бъде използван за обезпечаване на други парични кредити и т.н., предаде БТА.
В закона са предвидени по-благоприятни условия за получаване на българско гражданство от чужденци, увеличили инвестицията си до над 2 000 000 лв. или вложили не по-малко от 1 000 000 лв. в капитала на българско дружество, което изпълнява приоритетен инвестиционен проект.
Мотивите на президента за вето след приетите на второ четене промени бяха, че няма гаранции, че законът няма да бъде заобикалян.
“Промените не предотвратяват възможността чужденец, който е получил право на постоянно пребиваване чрез вложение от 1 млн. лева, да ползва тази сума като обезпечение при кредит. Паричните средства, получени чрез кредит, могат да бъдат използвани от други лица отново за получаване на разрешения за постоянно пребиваване”, бяха част от мотивите.
Плевнелиев припомни, че това не е нова разпоредба за законодателството ни, тъй като подобен текст действал и до началото на 2013 г., когато е отменен по съображения за защита на националната сигурност.
Специалните служби предоставили данни за заобикаляне на закона.
Според вносителя на измененията Корнелия Нинова от БСП новите текстове, приети днес, ще позволят да не се заобикалят законовите разпоредби.
Председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Атанас Мерджанов уточни пред журналисти, че притеснението било, че се заплашва националната сигурност, тъй като този кредит се използва като обезпечение за други цели.
Миналата седмица парламентът не успя да събере нужните 121 гласа, за да отхвърли ветото на президента върху промените. Така това стана първото президентско вето, което това Народно събрание не успя да преодолее.