Надценен или подценен е имотният пазар
При всяка икономическа ситуация този въпрос е актуален. Веднага след началото на кризата, т.нар. „ножица” (цената, която иска подавачът и цената, която е готов да плати купувачът) се повиши значително. В този период анализатори отчитаха процентно отклонение около 25%. Имоти с падащи цени има и днес. За последните години обаче разликата мержу очакванията на продавачите и купувачите се стопи и днес тя не е повече от 5%-8%.
Наблюдава се корекция от страна на собственици на апартаменти в София, но тя е доста пестелива. Средно с не повече от 3.5% отстъпват собствениците, когато трябва да смъкнат цената на предлагания от тях имот в столицата, сочи справка в специализирания сайт imot.bg.
Най-много корекции се извършват при жилищата с три стаи, следвани от двустайните апартаменти. Най-малко цената променят собствениците на гарсониери. Причината обаче е обяснима – предложенията на такъв тип имоти от години е ограничено.
При маломерните жилища, най-често на отстъпки в цената са склонни собствениците на имоти в Младост и Люлин.
В Люлин 3 жилище от 15 500 евро е с нова цена от 15 000 евро, което е корекция от 3.22%.
Това, което се наблюдава, е, че в престижните райони собствениците правят по-големи отстъпки. От 47 000 евро на 45 000 евро е понижил цената си собственик на маломерен апартамент в района на Докторски паметник, или с 4.25%.
Със 7% по-ниска е цената на аналогичен имот и в района на Лозенец – от 26 899 евро на 24 998 евро.
Подобна зависимост не се наблюдава при двустайните жилища. В този сегмент една от най-големите корекции е за жилище в Белите брези – 10% - от 51 500 евро на 46 350 евро. Подобен спад се отчита и в Дружба 1 – от 44 800 евро на 40 000 евро.
Под 4% остава корекцията на цените при тристайните жилища. Повечето от имотите, чиито стойности са коригирани от собствениците, се намират в централната част на София.
Причината е, че преобладаващата част от имотите са старо луксозно строителство с по-висок процент на възвръщаемост отколкото по-малките апартаменти.
Собственик на имот с три стаи, който досега го е оферирал на 85 900 евро, вече го продава срещу 83 900 евро. Друг е решил да намали цената с 4% - от 93 799 евро на 90 000 евро.
По-малкият процент корекции се правят от собственици, които първоначално са предложили близки до пазарните цени.
По-висок процент спад в офертната цена се случва най-вече, когато собственикът иска да продаде бързо имота или когато е осъзнал, че исканата сума е далеч от тази за района, в който се намира или за аналогичен на неговия апартамент.