Изчислиха идеалната продължителност на работния ден
40-часовата работна седмица не се отразява добре върху здравето на работещите, показва проучване, поръчано от Quartz. Според тях 8-часовият работен ден не се отразява положително на продуктивността и решението, въведено от някои американски компании, е по-адекватно: работният ден да трае шест часа.
На първо място причините за това са физиологични. Изследване на Националната библиотека по медицина, поръчано от Quartz, показа, че часовете, в които си лягаме и ставаме играят дори по-голяма роля за нашата продуктивност от продължителността на съня.
Вижте още: Какво прави липсата на сън с мозъка ви?
Ставането по тъмно е еквивалентно на това да сме спали едва четири часа през нощта. В резултат се нуждаем от повече часове след ставане, докато достигнем пика на концентрацията си. Получава се така, че успяваме да достигнем максималната си работоспособност около два часа след започването на стандартния работен ден.
По-рано друго изследване показа, че пиковете на работоспособността на човека са в края на сутрешните часове и началото на следобедните.
От проучването на Quartz стана ясно, че работната седмица с над 40 часа работа е най-непродуктивна: „Всеки час над 40-те ни прави по-малко продуктивни и пълноценни и то дългосрочно“, се казва в проучването.