Независимо от бума на фондовия пазар, 2013 г. не бе лека за Уолстрийт. Например репутацията на Джейми Даймън, ген. директор на JPMorgan Chase, силно пострада, след като най-голямата банка на Америка бе принудена да плати на властите глоба от 13 млрд. долара за манипулации при продажбата на ипотечни облигации преди кризата.

Capital Advisors на Стив Коен, един от най-успешните трейдъри в света, плати 1.8 млрд. долара глоба за използване на вътрешна информация, а Коен бе принуден дори да откаже пари на външни инвеститори.

През лятото с неприятности се сблъска и Goldman Sachs: заради неизправност в софтуера на компанията, тя направи грешни сделки с опции за закупуване на акции. А опитът на ръководителя на хеджфонда Pershing Square Бил Акман да поправи ситуацията с краха на JC Penny и своите акции с обявяването на Herbalife за пирамида се провали.

Така че, кого смятат за успешен играч на Уолстрийт през тази година, вижте в класацията: на сп. Forbes:

10. Лари Финк

Изпълнителният директор на BlackRock Лари Финк в момента управлява активи за 4 трлн. долара. Революцията в борсовата търговия и ръстът на фондовите пазари продължава да помага на ръста на компанията, чиито акции поскъпнаха с 37% през 2013 г..

9. Антъни Ното

В течение на много години подготовката на първичните публични предлагания ( IPO) на технологичните компании от Силициевата долина се водеше от Morgan Stanley. Но след фиаското на Facebook, Twitter и някои други компании решиха да дадат шанс на Goldman Sachs и Антъни Ното. Ното, който се върна в Goldman Sachs след две години работа в Националната футболна лига, събра най-добрия екип от специалисти по технологии и медии и реализира 16 IPO, включително и успешното първично публично предлагане на Twitter.

8. Надзорници

На Уолстрийт професията „надзорник“ става все по-популярна. Законът Дод-Франк, правилото Уолкър, федералните прокурори и регулаторни органи, които проверяват всичко от ипотечните кредити до търговията с вътрешна информация за търговски операции с ценни книжа , съдействат за това професионалистите в сферата на контрола да стават необикновено търсени и сред продавачите, и сред купувачите.

7.Джонатан Грей

За краля на недвижимите имоти Джонатан Грей тази година беше успешна. Грей управлява група, инвестираща в свързани с недвижими имоти ценни книжа, в компанията Blackstone Group с активи за 248 млрд. долара. През тази година Hilton Worldwide Holdings, покупката на Грей в която навремето се оценяваше от мнозина като странно решение, проведе успешно IPO. Blackstone Group спечели от нея 8 млрд. долара.

6. Джон Полсън

Само преди година и половина на корицата на Businessweek се появи снимка на милиардера и директор на хеджфонда Paulson & Co. Джон Полсън с подпис „най-големият неудачник на Уолстрийт“. Но ;през 2013 г. той възстанови своите позиции. Основният хеджфонд на компанията , под чието управление са 20 млрд. долара, отчете доходност от 55%.


5. Лари Робинс

Робинс претендира за титлата финансов директор на годината. Основният хеджфонд на неговата компания Glenview Capital отчете ръст на чистата печалба от 38%, благодарение на залозите на американските акции като цяло и реформата в здравеопазването на Барак Обама. От акциите на компании, работещи в сферата на здравеопазването в САЩ, Робинс печели вече втора година. Сега под негово управление са 7млрд. Долара.

4. Леон Блек

Милиардерът Леон Блек, който работи в сферата на частните ионвестиции, е отличен пример за завтръщане на Уолстрийт. Той се справи с почти всички проблемни сделки от времето на финансовата криза и направи много нови отлични залози, като например необикновено доходоносното вложение в холандската нефтохимическа компания LyondellBasell. През 2013 г. акциите на неговия фонд Black’s Apollo Global поскъпнаха със 72% от цената на предлагане.

3. Дейвид Тепър

За борсовия бик Дейвид Тепър 2013 г. бе поредната успешна година. Под управление на неговия хеджфонд Appaloosa Management са 20 млрд. долара, а брутните приходи на фонда са 40% за годината. Тепър рискува да заложи на американските ценни книжа и спечели значително от акциите на авиокомпании. Впрочем неговата компания отбеляза през тази година своята двадесетгодишнина. Със среден годишен доход от 28.44% от момента на основаването ѝ, Тепър може да се смята за един от най-добрите директори на хеджфонд в историята.

2. Джеймс Горман

Ръководителят на Morgan Stanley Джеймс Горман избра рискована стратегия за намаляване на зависимостта от волатилността в сектора. През това лято решението оправда себе си: компанията представи отчет за печалба през третото тримесечие в размер на 888 млн. долара. Акциите на Morgan Stanley поскъпнаха през тази година с 57%.

1. Карл Айкан

77-годишният Карл Айкан в голяма степен допринесе за успеха на Уолстрийт пре3з тази година и самият той забогатя с 1 милиард долара. Това е вече пета поредна година за нрговоя инвестиционен фонд. Акциите на Ichan Enterprises поскъпнаха със 150%. През март снимката на Айкан беше на корицата Forbes, а през декември Time го обяви за най-успешния инвеститор на Америка.