Как живеят виновните за кризата банкери: Стан О'Нийл и Кен Люис
Наскоро започнахме поредица от публикации въз основа на доклад на организацията за разследваща журналистика Center for Public Integrity, който описва какво се случва в днешно време с бившите големи клечки на Уолстрийт.
Както вече научихме нито един от тях не е в затвора, нито пък се очаква срещу някои от тях да бъдат повдигнати обвинения. Всичките те също така разполагат с повече от достатъчно пари и имоти.
Вече видяхме колко добре живеят в днешно време Дик Фълд, бившият главен изпълнителен директор на фалиралата Lehman Brothers; Джими Кейн, бившият ръководител на Bear Stearns и бившият главен изпълнителен директор на Citigroup Чарлз Принс.
Днес ви представяме бившия главен изпълнителен директор на Merrill Lynch Стенли О'Нийл и този на Bank of America Кенет Люис.
Изгонването на Принс от Citigroup в началото на ноември 2007 г. беше предшествано само с няколко дни от напускането на главния изпълнителен директор на Merrill Lynch Стенли О'Нийл.
О'Нийл беше поел управлението на Merrill Lynch, когато компанията функционираше основно като брокер на клиенти на дребно, и я беше превърнал в основен „производител“ на обезпечени с ипотечни кредити дългови облигации или т. нар. CDO.
До 2006 г. Merrill Lynch е най-големият поръчител на CDO на Уолстрийт, а година по-късно компанията разполага с ипотечни кредити за 55 млрд. долара, които никой не иска да купи.
Докато загубите се трупат без одобрението на борда на директорите, О'Нийл прави сондажи първо при Bank of America, след това и при Wachovia за придобиването на Merrill Lynch. Когато през октомври 2007 г. Merrill обяви, че ще отпише ценни книжа, обезпечени с ипотеки, на стойност 8 млрд. долара и излезе новината, че ОюНийл обмисля да продаде компанията, всичко беше приключило. Той беше уволнен.
О'Нийл напусна Merrill безпроблемно със златен парашут на стойност 161.5 млн. долара. За осемте години, в които ръководи компанията О'Нийл е получил 68.4 млн. долара под формата на заплата и бонуси и продава акции на банката, от което печели най-малко 18.7 млн. долара.
Той е наследен на поста от бившия главен изпълнителен директор на Нюйоркската фондова борса Джон Тейн, който убеждава Bank of America да купи Merrill Lynch за 50 млрд. долара, като всичко това се случва, докато Lehman Brothers върви към дъното и повлича голяма част от финансовата система със себе си.
(Самият Тейн впоследствие е уволнен, след като стана ясно, докато компанията е на ръба на фалита, той е похарчил над 1 млн. долара, за ремонт на офиса си, в това число 87 700 долара за две кресла за гости.)
О'Нийл си тръгва от банката много, много богат. Освен получените 161.5 млн. долара, той и съпругата му имат апартамент в Манхатън. О'Нийл прехвърля собствеността над имота на жена си през ноември 2008 г., което е често използвана стратегия за защита на жилището от съдебни дела.
Двойката притежава и ваканционен имот за 12.4 млн. долара на Мартс Винярд чрез компания на име KZ Vineyard Land.
В днешно време той е част от борда на директорите на най-големия производител на алуминий в света Alcoa Inc.
Бившият главен изпълнителен директор на Bank of America Кенет Люис оцеля в кървавата баня от септември 2008 г. и дори излезе нещо като герой, когато уреди бързото придобиване на Merrill Lynch от страна на Bank of America за 50 млрд. долара в същия уикенд, в който Lehman Brothers фалира.
Скоро след това стана ясно, че закупуването на Merrill e било лоша сделка. Тази сделка и придобиването на гиганта в сферата на високорисковите ипотеки Countrywide Financial в момента когато имотният пазар изпадна в състояние на свободно падане, доведе до това, че Bank of America започна да губи пари.
В крайна сметка банката получи 45 млрд. долара спасителни средства от държавата.
В свои показания през 2009 г. пред тогавашния прокурор на Ню Йорк, Андрю Куомо, Люис споделя, че е знаел за прекалено големите загуби на Merrill още преди акционерите да одобрят сделката. Той обаче запазил това в тайна под натиска на тогавашния министър на финансите на САЩ Хенри Полсън, който се опасявал, че ако сделката пропадне, това ще навреди на пазара и на икономиката като цяло.
Люис се оттегли през септември 2009 г. получавайки от Bank of America 83 млн. долара, въпреки че по това време компанията вече разчиташе на парите на правителството за оцеляването си. Преди това Люис вече е бил спечелил най-малко 86.4 млн. долара от продажбата на акции на Bank of America в периода 2000-2008 г. Той също така е заработил 52.4 млн. долара под формата на заплати и бонуси в този период.
Люис и съпругата му Дона продават къщата си в Шарлът, Северна Каролина през януари за 3.15 млн. долара, както и планинското си имение в Аспен за 13.5 млн. долара, с 3.35 млн. по-малко, отколкото плащат за него през 2006 г.
В момента двамата изглежда имат само едно жилище, апартамент на плажа във Флорида, който струва 4.1 млн. долара.