Йената поевтиня след данните за търговския дефицит на Япония
Йената поевтиня спрямо 15 от 16-те основни валути, след като Япония обяви рекорден търговски дефицит, подкопавайки статута на йената като валута убежище.
Доларът се задържа на около 0.4% над ниското си ниво спрямо еврото от две години насам на фона на очакванията за това какви решения ще вземе Федералният резерв по време на двудневната си среща, която приключва днес.
Австралийският долар се оттласна от близо четиримесечното си дъно, след като управителят на централната банка на страната Глен Стивънс заяви, че ниските лихви подпомагат по-големите потребителски разходи.
“Йената ще остане слаба,” казва Дайсуке Каракама, икономист от Mizuho Bank Ltd. “Търговският дефицит е достатъчно голям, за да попречи на валутата да поскъпва.”
Йената падна с 0.3% до 102.97 йени за долар, след като беше нараснала с 0.7% в предходните три сесии. Йената докосна нивото от 103.92 на 13 декември, което бе най-слабото от октомври 2008 г. Японската валута поевтиня с 0.3% до 141.83 йени за евро. Доларът се търгуваше на ниво от 1.3773 спрямо еврото в сравнение с 1.3768 вчера.
Вижте още: Прилагане на RSI на практика
Японската валута поевтиня след като стана ясно, че търговският дефицит на Япония за ноември е 1.35 трлн. йени (13.1 млрд. долара). Икономисти, участвали в проучване на Bloomberg News, прогнозираха търговски дефицит в размер на 1.2 трлн. йени. Вносът на страната е нараснал с 21.1% на годишна база, докато износът се е увеличил с 18.4%.
Общо 34% от икономистите, взели участие в проучване на Bloomberg на 6 декември прогнозират, че Фед ще започне да ограничава стимулите за икономиката през този месец, докато според 26% това ще стане през януари, а според 40% - през март.
В момента между канадският долар и 10-годишните щатски държавни облигации има най-голяма обратна корелация от август 2004 г. насам, която през 2013 г. се засилва по-бързо в сравнение с която и да била друга валута на страна от Г-7, с изключение на щатския долар. Това означава, че евентуален ръст при лихвите на щатските облигации, след като Фед ограничи стимулите, може да отслаби канадския долар, което поевтинява с 6.5% през тази година.
Канадската валута поевтиня с 0.1% до 1.0617 канадски долара за щатски долар, сле дкато на 6 декември бе паднала до 1.0708, което бе най-слабото й ниво от май 2010 г. един щатски долара ще се разменя срещу 1.08 канадски долара в края на следващата година, според осреднената прогноза на анализатори, участвали в проучване на Bloomberg.
Фед няма да предприеме сериозни промени в политиката си днес, което ще облагодетелства валутите на Австралия, Нова Зеландия и Норвегия, докато йената ще бъде разпродавана, заявиха вчера от Morgan Stanley.
Инвеститорите би трябвало да се възползват и да заемат дълги позиции при долара спрямо южноафриканския ранд, турската лира и бразилския реал, които са уязвими от евентуалното начало на ограничаването на стимулите, смятат анализатори.
Австралийската валута поскъпна с 0.1% до 89.05 щатски цента, след като управителят на Централната банка на Австралия Стивънс говори пред една от парламентарните комисии. Австралийският долар докосна нивото от 88.82 вчера, което бе най-слабото от 5 август .