Йената се оттласна от петгодишното си дъно
Йената се оттласна от петгодишното си дъно, докато инвеститорите преценяват икономическите данни от САЩ, за да прогнозират кога Федералният резерв ще започне да ограничава стимулите за икономиката.
Очакванията за по-големи движения при основните валути бяха близо до 2.5-годишен максимум. Общо 34% от икономистите, участвали в проучване на Bloomberg прогнозират, че Фед вероятно ще реши да ограничи изкупуваните всеки месец облигации за 85 млрд. долара на срещата си на 17-18 декември. Трейдърите на фючърси залагат, че централната банка ще запази основната си лихва близо до нулата поне до края на следващата година.
Еврото достигна едномесечен връх спрямо паунда преди очакваните тази седмица данни за сектора на производството и услугите в Европа.
Йената поскъпна с 0.4% до 102.85 йени за долар и се оскъпи с 0.3% до 141.45 кени за евро. Йената падна до 103.92 спрямо долара и 142.83 спрямо еврото на 13 декември, което бе най-слабото й ниво от октомври 2008 г. насам. Доларът поевтиня с 0.1% до 1.3755 спрямо еврото след като отчете петото си седмично понижение.
Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI Asian Pacific се понижи с 0.4%, повишавайки търсенето за валути убежища, между които е и йената. Индексът губи 2.9% от края на ноември до 13 декември, което е най-голямото му двуседмично понижение от 30 август насам.
Очакваните данни от Фед днес ще покажат, че производството в САЩ се подобрява, според предварителните очаквания.
Промишленото производство вероятно е нараснало с 0.6% през миналия месец в сравнение с октомври, когато отбеляза понижение от 0.1%, според предварителните очаквания на икономистите, участвали в проучване на Bloomberg News. Индексът на производството за района на Ню Йорк вероятно е нараснал до тримесечен връх според предварителните прогнози.
Централната банка на Япония, която изкупува държавни облигации за над 7 трлн. йени (68 млрд. долара) всеки месец, започва своята двудневна среща на 19 декември. Тримесечното изследване на бизнес доверието днес показа, че очакванията сред най-големите производители в Япония са нараснали до най-високото си ниво от 2007 г.
Йената е поевтиняла с 14% през тази година, което е най-големия спад сред 10-те основни валути, следени от корелационния индекс на Bloomberg. Доларът е поскъпнал с 3.7%, а еврото се е повишило с 8.6%, което е най-големият ръст.
Еврото остана почти без промяна спрямо паунда на ниво от 84.37 пенса, след като достигна 84.43, което бе най-силното му ниво от 13 ноември насам. Базираната в Лондон Markit Economics вероятно днес ще обяви, че индексът на услугите и производството в Еврозоната се е повишил до 52 пункта през декември, в сравнение с 51.7 през ноември, прогнозират икономисти.