Съвсем наскоро Саудитска Арабия официално забрани празнуването на Нова година, но с това страната не остава единствената, в която 1 януари преминава като обикновен делничен ден. Докато ние пиехме шампанско и наблюдавахме празничните фойерверки, в тези пет страни хората спяха преди следващия работен ден:

Саудитска Арабия

Саудитската религиозна полиция Ал Мутава предупреди поданиците на страната и чужденците на територията на кралството, че изрично забранява за празнуването на Нова година на 1 януари. Според полицията празниците на този ден са недопустими според религиозните предписания на исляма, чийто календар се базира на лунната година. Нова година според ислямския календар настъпва на 21 март – най-често в първия ден на свещения месец мухарам.

Израел

За Израел вчерашният ден също не се отличаваше с нищо особено. Според еврейския календар новата година настъпва на новолуние през месец тишрейу, който се пада през септември или октомври. Празникът, наречен Рош Ха-Шана, продължава два дни, през които израелците изпълняват много традиции, религиозни ритуали и церемонии. Единственото изключение е руската диаспора, в която денят често се отбелязва с отпуска и срещи с близки и приятели.

Прочетeте повече: Как посрещат Нова година по света

Иран

Иран живее по собствен календар, според който настъпващата година е 1392-а. Слънчевият хиджра е календар, разработен с участието на персийския енциклопедист, поет и астроном Омар Хаям. Нова година за иранците настъпва в първия ден на пролетта на 22 март и се нарича Новруз. По същия начин се отбелязва новата година и други страни, смятащи се за наследници на древните перси, като например Афганистан, Таджикистан, Азербайджан, Узбекистан. В Турция, Албания и Македония се празнува както светска нова година на 1 януари, така и религиозна на 22 март.

Индия

В мултикултурната Индия има толкова празници, че ако се отбелязваха всички, не би останал работен ден. Затова служителите имат право да изберат кои празници ще празнуват и получават за тях свободен ден, докато самите офиси и институции продължават да работят. Самата страна има няколко новогодишни празника: 1 януари по западен маниер, 22 март според националния календар на Индия. А в щата Керал Нова година настъпва на 13 април и се нарича Вишу. Сикхите също празнуват на 13 април, а тяхната нова година носи името Вайсакхи. В Южна Индия пък новата година се пада през есента и се нарича Дивапали.

Прочетете повече на: Уникална заря в София (видео)

Китай

Тази нова година в Китай носи името Юан дан и по западен маниер е наложена от комунистическата партия през 1949 г. Въпреки това западната нова година не може да се конкурира по празничност с традиционната китайска нова година Чун Цзе.