Най- забележителните геоложки образувания в света
Всеки ден в света се правят нови геоложки открития, нека видим най-забележителните от тях:
Moeraki Boulders, Нова Зеландия
Тези необичайно големи каменни топки с диаметър от една до два метра са разположени по протежение на източното крайбрежие на Нова Зеландия в място, наречено Моераки. Има много легенди за произхода им, но учените твърдят, че тези камъни са просто резултат от ерозията на бреговете.
Бялата пустиня, Египет
Тази пустиня заема малка площ от Източна Сахара - около 10 км на 30 км, на 45 километра от град Фарафра. Околният пейзаж има кремав цвят с причудливи варовикови образувания. Смята се, че мястото е било дъно на океана и бялата скала е останка от морски организми. В продължение на много векове пясъчните бури превърнали тези варовикови планини в извънземен пейзаж.
Пътеката на великана, Северна Ирландия
Пътеката на великана представлява 40000 взаимосвързани базалтови колони, образувани в резултат на вулканично изригване отпреди много векове. Върховете на тези колони образуват нещо като каменен път, водещ към морето. През 1986 г. това място е обявено от ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Вижте още: Най-красивите изоставени места в света
Пещерата на тръстиковата флейта, област Гуилин, Китай
Пещерата на тръстиковата флейта напомня на фантастичен приказен пейзаж. Някога това място било заето от океана, но след това водата постепенно се оттегля, оставяйки след себе си тези невероятни планини със странни ждрела, пещери и каверни. Това магическо зрелище привлича хората вече повече от 12 века. Името на пещерата идва от особения вид тръстика, растяща на входа ѝ, от която се правят особено мелодични флейти.
Езерото Моно, Калифорния
Моно е обширно, плитко езеро, което не се отича океана. Тази изолация е довела до висока концентрация на сол във водата. Въпреки липсата на риба, езерото има изненадващо продуктивна екосистема - със скариди, които обитават водата и осигуряват храна за около два милиона мигриращи птици. Едно от чудесата на Моно са солните кули, останало след като водата се е понижила.
Дяволската кула, Уайоминг
Тази монолитна скала с вулканичен произход се счита за най-старият "национален паметник" на САЩ. Дяволската кула се е образувала преди около 200 млн. години от магмата, издигнала се от дълбините на земята под формата на елегантни колони.
Индианците разказват красива легенда. Според нея някога седем малки момичета се изкачили върху плосък камък, опитвайки се да избягат от мечка гризли. Те отчаяно се молели на камък да ги спаси,и той започнал да расте, а момичетата достигнали небето и станали Плеядите. A дълбоките вертикална бразди по колоната са следите от ноктите на тази огромна мечка.
Великият океански път, Австралия
Наричат тази група от варовикови скали, намиращи се в Националния парк на Port Campbell, Дванадесетте апостола. По т. нар. Велик океански път във Виктория, Австралия, тези скали са формирани от ерозия - силните океански ветрове постепенно подкопавали меката скала, превръщайки я пещерен свод. След това арките рухнали и останали само тези невероятни структури, достигащи до 45 м височина.
Вижте още: 20-те най-красиви острови в света
Кристалната пещера Найка, Мексико
Кристалната пещера е на дълбочина от 300 метра под мексиканския град Найка. Пещерата е известна с гигантските кристали селенит, най-големият от които достига до 11 метра дължина, 4 ширина и тежи 55т. Пещерата е с постоянна температура 58 ° С при влажност от около 100 процента. Поради това е много трудно да бъде излседвана. Дори и със специално оборудване човек може да издържи вътре не повече от 20 минути.
Портите на ада,Туркменистан
Портите на ада е името на кратер на газ в Туркменистан. Историята на това място е колкото геоложка, толкова и показателна за човешките грешки. През 1971 година край село Дарвз съветските геолози откриват газ. Те правят отвор, в резултат на което крехкият пласт почва се срутва. За да предотвратят екологична катастрофа, учените решават да подпалят изтичащата газ. Очакват пожарът да спре до дни, но нищо подобно – той не спира и до днес.
Вижте още: Най-живописните дупки на Земята
Шоколадовите хълмове, Филипини
Шоколадовите хълмове са геоложко образувание в филипинската провинция Бохол. На площ от 50 кв. Км има най-малко 1 260 такива хълмове. По време на сухия сезон зелената трева, обхващаща хълмовете, изсъхна и става шоколадово кафява - оттам и името.
Салар де Уюни,Боливия
Салар де Уюни е най-голямото солено блато в света с площ от 10 582 кв. км. В дъждовния сезон блатото се покрива с тънък слой вода и се превръща в най-голямата огледална повърхност в света. Салар де Уюни, според експертите, съдържа резерви от 10 милиарда тона сол. Тук всяка година се произвеждат около 25 хиляди тона.
Вижте още: 20 от най-живописните места на планетата
Каменната гора, Китай
Тази гора "расте" в китайската провинция Юнан и обхваща площ от 350 квадратни километра. Многобройни варовикови структури са образувани от векове на ерозия и изложение на морски води. Високите скали наподобяват сталагмити , израсли от земята, много от тях изглеждат като вкаменени дървета и създават илюзията за гора от камъни.
Остров Сокотра, Йемен
Сокотра е един от най-изолираните архипелази в света с континентален (невулканичен) произход. Той се намира на 240 км от региона на Африканския рог и 380 км от Арабския полуостров. Поради тази геоложка и биологична особеност, както и изолацията на архипелага, той е формирал своя уникална флора и фауна. Поради тази причина, Сокотра е била вписана като за световно наследство от ЮНЕСКО.